Amit az orosz mentalitás nem fogad be
Alekszandra Fjodorovna cárnő (1872–1917), II. Miklós felesége first lady volt születésénél fogva. Fiával, a trónörökössel és négy lányával együtt végezték ki a bolsevikok, Jekatyerinburgban, az Első Péter feleségéről elnevezett városban. Ő is szereplője az Oroszország első hölgyei a XX–XXI. században című, összesen tizenegy asszonyt bemutató jekatyerinburgi kiállításnak. A többi szereplő sorsa nem ilyen tragikus – igaz, Nagyezsda Alilujeva (1901–1932), Sztálin második felesége öngyilkos lett. Hétköznapi asszonyok, akiket sorsuk nem hétköznapi helyzetbe sodort, és legtöbbjükre a legkevésbé sem illenek a first ladységhez kapcsolódó képzetek.
Ott van például Nyina Kuharcsuk (1900–1984), Nyikita Hruscsov (1953–1964 között a párt első embere, 1958-tól 1964-ig miniszterelnök) felesége. Ő volt az első a szovjet vezetők hitvesei közül, akit a Nyugat is megismerhetett.
Parasztszármazású, akárcsak a férje, de főiskolát végzett, volt illegális pártmunkás, fegyvert viselő forradalmi agitátor, egy ma már nem létező tudomány: a politikai gazdaságtan tanára – így későbbi férjének az oktatója – egyszóval mozgalmas életet élt. Mégis háztartásbeli lett: gyerekeket, unokákat nevelt, remek konyhát vitt. Ismert fényképein kövér, kerekarcú néni egyszerű kontyba tűzött őszülő hajjal, és még a pazar prémbunda is eljelentéktelenedik rajta. Hosszú házassága kiegyensúlyozott volt, családjuk szerető és összetartó, ami ritkaság volt a Kreml vezetőinek körében. De ki tudja, nem élte-e meg súlyos drámaként az akkori idők kifejezése szerint „politikailag aktív” Nyina a háztartásba való visszavonulást. Egyes életrajzírók szerint az asszony a sztálini időkben megértette, hogy ha nem húzódik vissza a gyerekek, konyha térfelére, ő, de még a családja is lágerben végezheti, mint sok más kommunista vezető családja.
A bizalomébresztő háziasszony külső jót tett a Szovjetunió imidzsének: 1959-ben a pártvezetés döntésére felesége elkísérte Huscsovot első amerikai útjára, és a dolog bejött: a „szovjet embert” addig nemigen látott amerikaiak odavoltak a kicsi, gömbölyű, joviális külsejű házaspár látványától. Hazájában meg éppen a hétköznapi megjelenése, igénytelen öltözködése miatt nem kedvelték, kinevették, külföldi szerepléseit szégyellték, rengeteg bántó és méltatlan anekdota keringett arról, hogy az egyre népszerűtlenebb Hruscsovot csak a főzéshez és a háztartáshoz értő asszonya irányítja. Hruscsov leváltása után kiderült, hogy az egyszerű nyugdíjassá vált pár hivatalosan nem is házas. Negyven évi együttélés után törvényesítették a kapcsolatukat, és még hét évig éltek együtt Hruscsov haláláig.
A brezsnyevi időkben Hruscsovot megpróbálták kitörölni a történelemből, de feleségét nem bántották. Visszavonultan élt nyugdíjából, s csak néha zaklatták a hatalom emberei, férje feljegyzéseit, naplóit keresték rajta. Tizenhárom évvel élte túl Nyikita Hruscsovot. Pár éve dokumentumfilm készült Nyina Hruscsováról, az olvadás szimbólumáról.
Egészen más sors jutott a Hruscsovot megpuccsoló Leonyid Brezsnyev feleségének, a pangás hitvesének csúfolt Viktoriának (1907–1995). Egyes történészek szerint Leonyid Brezsnyevvel (1964–1982 között a szovjet kommunista párt főtitkára, teljhatalmú vezető) kezdődött az orosz elit tömeges elszakadása a személyes becsületesség elveitől, a gátlástalan harácsolás és szégyentelen megvesztegethetőség. Az anyagi javak gyűjtésének szenvedélyében Viktoria alighanem osztozott a főképp luxusautókra bukó párjával.
Mint mesélik, szívesen időzött abban a moszkvai lakásban, amelyben a férje külföldről kapott ajándékait őrizték. Szemtanúk szerint több tárgyon cédula fityegett a gyerekek és unokák nevével: a gondos anya és nagymama előre megtervezte a kincsek elosztását. (Megjegyzendő, hogy Hruscsov az általa kapott ajándékokat azonnal hivatalos leltárba vétette és állami raktárba vitette). Azaz ha nem is a konkrét politikai döntések meghozatalában, de más tekintetben hatással lehetett férjére, és ezzel arra a 18 évig tartó szovjet politikai korszakra, amelyet tárgyszerűen brezsnyevinek, minősége szerint pedig a pangás időszakának neveznek.
Ritka fényképei alapján megjelenése nem volt megnyerő, testes és alaktalan volt, öltözködésében legfeljebb fiatal éveinek a divatját követte. Teljesen visszavonultan élt férje árnyékában, semmiféle first ladységre nem tartott igényt. A nagyközönség csak a tragikomikus Brezsnyev-kultusz virágzása, a hetvenes évek végén a pártfőtitkár memoárjaiból ismerte meg a nevét. Házassága Brezsnyevvel csaknem 55 évig tartott, és nem lehetett könnyű. A fiatal korában kifejezetten impozáns külsejű Brezsnyev több szeretőjéről tud a történetírás. Az utolsó közös évek különösen nyomasztóak lehettek a két súlyosan beteg, idős ember számára, akik közül az öregkori elbutulásba süllyedő férj – ki tudja miért – még mindig egy hatalmas országot irányított, és fülig szerelmes volt az őt gondozó ápolónőbe, akitől egy percre sem akart megválni.
Viktoria tizenhárom évvel élte túl férjét, rá is kiterjedt a Brezsnyevvel szemben megnyilvánuló megvetés. Feljegyezték, hogy amikor elvették a dácsáját, szarkasztikusan így szólt: „Úgy kell nekem, hiszen én tehetek az afganisztáni háborúról”.
A mostani elnökné, Szvetlana Medvegyeva (1965) választékosan öltözködő, társaságkedvelő csinos szőke asszony, akiről közismert, hogy buzgón gyakorolja pravoszláv vallását (azt híresztelik, hogy férjével közös lelki atyjuk van). Dmitrij Medvegyevvel iskolatársak voltak, tizennégy éves koruktól kisebb-nagyobb megszakításokkal együtt jártak, 1989-ben házasodtak össze, egy fiúk van. Szerelmük történetét két éve, Medvegyev elnökké választása körüli időszakban megforgatták a nyilvánosságban, összetartó, egymás nehézségeit kölcsönösen megértő párként mutatkoztak be.
Szvetlana közgazdász, „időnként mondja, hogy szeretne a háztartáson kívül valami mással is foglalkozni, de mindig elmagyarázom, hogy jobb, ha otthon marad” – idézik a sajtóban Medvegyev szavait. Visszavonultsága persze viszonylagos, hiszen megjelenik különböző társasági és karitatív rendezvényeken, rövidebb beszédeket is mond, azt írják róla, hogy nagyon jó kapcsolatteremtő. Elnöke a Keresztény szellemi értékek terjesztése az ifjúság körében nevű nagyon aktív
programnak , amely „Moszkva és egész Oroszország pátriárkája áldásával és az elnöki hivatal közreműködésével” jött létre, karitatív tevékenysége is ehhez a programhoz kapcsolódik. Két jelentős, egyházi kezdeményezésű kitüntetés birtokosa. (Állítólag bizonyos egyházi akaratokat ő közvetíti a férjének). Az ugyancsak általa elnökölt Társadalmi és Kulturális Kezdeményezések Alapítvány honlapja alapján nem éppen jelentékeny szervezet.Medvegyev elnökké választása előtt a lapok sokat írtak az akkor jóval gyakrabban feltűnő Szvetlanáról, találgatták, milyen first lady lesz, érvényesül-e az ő esetükben az az orosz hagyomány, hogy a férj a fej és a feleség a nyak. Történetek jelentek meg arról, miként segítette Szvetlana férje karrierjét, és éppen ezért, bizonyos fenntartások is megfogalmazódtak azzal kapcsolatban, nem lesz-e belőle egy második Raisza Gorbacsova, akit 10 évvel halála után is ellenszenv kísér Oroszországban, amiért egyenrangúként jelent meg a Szovjetunió első és utolsó elnökének oldalán.
Nem lett, s hogy miért nem, ezt maga Dmitrij Medvegyev fejtette ki még elnöksége elején: az orosz mentalitás nem fogadja el az aktív első hölgyeket, és feleségének ezt meg kell értenie.