A Pegasus kémprogram betiltását követeli az Európai Újságíró Szövetség

A szervezet arra is kíváncsi, mennyire elterjedt az unióban az újságírók megfigyelése titkos eszközökkel. 

2021. július 23., 22:00

Szerző:

Az Európai Újságíró Szövetség (AEJ) pénteken az izraeli NSO kiberbiztonsági cég Pegasus nevű kémprogramjának uniós behozatali tilalmát követelte az Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének címzett nyílt levelében. A kémprogrammal magyar, az Orbán-kormánnyal szemben kritikus újságírókat, civil aktivistákat és üzletembereket is megfigyeltek. 

Az AEJ mindemellett hivatalos vizsgálatot szorgalmazott annak feltárására, hogy a kémprogramot, illetve más elektronikus megfigyelési formákat milyen mértékben alkalmaztak az uniós tagországokban. Az újságírói szövetség követelte az olyan eljárások tilalmát, amelyek célja – mint fogalmazott – a másként gondolkodók megfélemlítése.

Saia Tsouasidou, az AEJ elnöke kijelentette, hogy az újságírók ellen elkövetett gyilkosságok, így a Peter R. de Vries ismert holland bűnügyi riporter ügyének feltárása mellett az Európai Uniónak a Pegasus-botrányt hasonlóan komolyan kell vennie, különös tekintettel az újságírók és szabad sajtó védelmére, ami elengedhetetlen a demokrácia működése érdekében.

Egy 17 médiaszervezet által vasárnap nyilvánosságra hozott, a párizsi székhelyű Forbidden Stories nevű újságírócsoport által összehangolt nyomozás szerint különböző országok kormányai az NSO Group nevű izraeli kibercég programjával újságírók, aktivisták és kormánytisztviselők telefonjait próbálták meg feltörni, vagy törték fel sikeresen, megfigyelés céljából.

Az NSO vasárnap közleményt adott ki, amelyben elutasította a jelentést, azt állítva, hogy az „tele van téves feltételezésekkel és alá nem támasztott elméletekkel". Az izraeli cég egyúttal közölte: a terméket csakis azzal a szándékkal hozták létre, hogy segítsék a hírszerzés és a bűnüldöző szervek munkáját a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemben.

(Kiemelt kép: Egy nő okostelefont használ a Pegasus program fejlesztője, az NSO Group épülete előtt 2016. Augusztus 28-án. Fotó: Jack Guez / AFP)