Van kertje? A szakértő szerint mostantól júniusig jobb kerülni a fűnyírást!
David Attenborough is ajánlja: a következő fűnyírás időpontját a nyári napforduló utánra időzítsük!
Kampány indult Nagy-Britanniában a túlzott fűnyírás ellen: azt mondják, a mostantól június 21-ig tartó időszakban különösen fontos, hogy minél több helyen hagyjuk nőni a füvet. Az Express című lap már csak azért is megírta a témát, mert a természetvédelem egyik úttörőjének számító, májusban már a 99. születésnapját ünneplő David Attenborogh is beállt a kezdeményezés mögé.
Fűnyírás? A legközelebb a nyáron!
Egy szép, rendezett kerthez hozzátartozik a gondosan nyírt gyep, de a szakértők arra kérik a kerttulajdonosokat, hogy ha egy mód van rá, akkor tartózkodjanak most olyan két hónapig a fűnyírástól. Vannak ugyanis más szempontok is azon kívül, hogy minél szebb legyen a kert.
A BBC Gardeners' World című kertészeti műsorának sztárja, Monty Don szintén arra kér mindenkit, hogy halasszák minél későbbre a fűnyírást a rovarok, és rajtuk keresztül a teljes ökoszisztéma védelmében. A gyepeken növő növények, füvek, vadvirágok ugyanis kulcsfontosságú életteret jelentenek a méheknek, darazsaknak és egyéb rovaroknak – különösen a méhek veszélyeztetettségéről rendkívül sokat hallunk az utóbbi időben. Ezek nélkül a beporzást végző a rovarok nélkül a növényfajok is elpusztulnak, és minél több gyepet nyír le az ember, annál kevesebb élőhely marad a rovaroknak.
Monty Don brit kertészeti szakértő így fogalmaz:
„A június 21-i leghosszabb nap utánig semmit sem szabad vágni. Ez időt ad a virághagymákból kihajtó zöldnek, hogy visszahaljon, ezzel táplálva a következő évi hagymát és az azt követő virágzást. A füvet azután lehet vágni, ha már beállt a meleg és száraz időszak, bár néha ezt augusztus közepére hagyom.”
A Monty Don az alábbi posztban is figyelmeztet arra, hogy a rovarok képezik az ökoszisztéma egészséges működésének az alapját.
Műméhekkel kísérleteznek
Februárban jött a hír, hogy a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói azon dolgoznak, hogy rájöjjenek, hogyan helyettesíthetik a méheket a természetben, ha a faj fennmaradását végképp ellehetetleníti az emberiség, írta a liner.hu. A rovarok mesterséges pótlásán dolgozó tudóscsoport olyan mikrorobotokat fejlesztett ki, amelyek lebegni, manőverezni és átfordulni is képesek, ráadásul egyetlen feltöltéssel 17 percig képesek üzemelni. A méheket helyettesítő rovarrobotokról remélik a fejlesztők, hogy a jövőben képessé tudják tenni őket arra, hogy rajokban működjenek.
(Kiemelt kép: Pixabay/Rudy and Peter Skitterians)