A cigányok miatt robbant a botrány

Az Európai Unió stratégiai kapcsolatainak fejlesztése állt a tagországok állam- és kormányfőinek szeptember 16-i brüsszeli csúcstalálkozójának fókuszában. Az eredetileg külpolitikára koncentráló találkozó légköre azonban teljesen elmérgesedett, amikor Nicolas Sarkozy francia államfő és az Európai Bizottság vezetője, Jose Manuel Barroso között éles szóváltás alakult ki a romák kitoloncálásának ügye kapcsán.

2010. szeptember 17., 04:54

Az Európai Unió stratégiai partner-kapcsolatainak fejlesztéséről folytattak tárgyalást az unió állam és-kormányfői a csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozón. Az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy hangsúlyozta, az unió külkapcsolati politikájának frissítése különösen esedékes témává vált: Európa egyre több kihívással néz szembe a mai globális világban, így új irányelveket kell keresnie annak érdekében, hogy összehangolt, hatékony válasszal reagálhasson a friss feladatokra. Ehhez azonban olyan erős partnerek támogatására van szüksége, mint a Barck Obama vezette Washington, valamint Ázsia - számolt be a

Kitekintő.

Többek között a tavalyi koppenhágai klímakonferencia kudarca is rávilágított arra, hogy hatékonyabb stratégia hiányában az Unió nem képes határozott súllyal és megfelelő befolyással jelen lenni a nemzetközi színtéren. A csúcstalálkozó központi témájának aktualitása vitathatatlan, hiszen a következő hetekben több fontos esemény is várható, többek között a jövő hónapban megrendezésre kerülő Ázsia-Európa találkozó.

Eláraszthatják Európát a koreai autók?

Az unió vezetői a csúcstalálkozón hosszú huza-vona után jóváhagyták az EU és Dél-Korea között fennálló szabadkereskedelmi megállapodást, mely az áruk és szolgáltatások kereskedelmének fokozatos liberalizációját biztosítják. A kétoldalú megállapodás szerint a felek öt éven belül lebontják a kereskedelmet terhelő vámok 98,7%-át, valamint hosszú távon a nem vámjellegű tarifákat is.

Olaszország a koreai importtól féltve autóiparát, a tárgyalások végéig blokkolta a megállapodást. Az itáliai kormány nyomására a kereskedelmi egyezmény jelentős csúsztatással, 2011. július 1-én lép életbe. Az egyezség szerint azonban nem csupán az ipar, hanem a mezőgazdaság termékeit is érintik az említett kedvezmények, így nem csupán Olaszországot, hanem Magyarországot is kellemetlenül érinthetik a beömlő ázsiai termékek.

EU vs. Franciaország

Az eredetileg külpolitikára fókuszáló találkozó légkörét az ülés kezdetétől fogva a Franciaországból kitoloncolt romák botrányának témája uralta. Sarkozy már a tárgyalások elején képviselőtársainak kereszttüzébe került: egyre többen támogatják, hogy Brüsszel eljárást indítson Párizs ellen a romák elleni diszkrimináció ügyében.

A romakérdést illetően heves vita alakult ki Sarkozy és Jose Manuel Barroso között is, miután a Bizottság elnöke egyetértését fejezte ki Viviane Rending igazságügyi biztos véleményével kapcsolatban, aki korábban a cigánytáborok felszámolását a második világháború deportálásaihoz hasonlította - adta hírül az AFP. A hangos szóváltás tényét Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök is megerősítette csütörtök délutáni sajtótájékoztatóján.

Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke a feszültség mérséklésére szólította fel a résztvevőket, ugyanakkor kiállt amellett, hogy a romák számára is biztosítani kell a szabad mozgás lehetőségét és amennyiben Franciaország szabálysértést követett el, az Európai Bizottságnak eljárást kell indítania Párizs ellen.

A kisebbségi kérdést illetően Magyarország is állást foglalt. Szájer József néppárti képviselő úgy nyilatkozott, a magyar EU-elnökség kiemelt figyelemmel fogja kezelni a roma kérdés európai szintű megoldását és tapasztalatokra építő javaslatokat fog tenni a kisebbségi kérdés, illetve a szabad mozgás ügyét illetően.