47 halott az utóbbi idők egyik legsúlyosabb katasztrófájában

A Szajan-Susenszki vízi erőműben a hétfői katasztrófa következtében elhunytak száma pénteken késő délutánra 47-re emelkedett, további 28 személyt még keresnek.

2009. augusztus 22., 05:14

Az áldozatokat a váratlan hullám által romba döntött gépteremben találták meg, miközben szivattyúzzák ki onnan a vizet. A munkát csütörtökön este kezdték meg, s akkor azt mondták, 35-37 óra szükséges hozzá, péntekre virradó éjszaka azonban újabb eszközök bevonásával jelentősen felgyorsították a munkát.

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő pénteken a helyszínen tájékozódott a katasztrófáról, annak várható kihatásairól és a romeltakarítási munkálatokról.

Putyin egyebek között utasítást adott arra, hogy az illetékes főhatóságok hat héten belül dolgozzák ki az erőmű helyreállításának tervét, lehetőség szerint a legújabb technológiákra támaszkodva, és egyebek között arra, hogy gondoskodjanak a szibériai hőerőművek szénellátásának javításáról.

A helyszínen tartott értekezleten a kormányfő az utóbbi idők egyik legsúlyosabb katasztrófájának minősítette a történteket, s elrendelte az összes szibériai erőmű alapos átvizsgálását.

Korábban Dmitrij Medvegyev államfő már rendelkezett általában az oroszországi erőművek ellenőrzéséről, és hangsúlyozta, hogy túlságosan laza a munkafegyelem, Putyin pedig kormánybizottságot hozott létre a következmények felszámolására, illetve a munka ellenőrzésére.

Putyin arról is döntött, hogy szeptember 10-ig készüljön terv az állami szabályozás esetleges bevezetéséről az energiapiac érintett részén - írta az MTI.

A katasztrófa okai továbbra sem világosak. A Komszomolszkaja Pravda című lapnak egy statikai kutatóintézet szakértője elmondta: a szovjet energetika jelképének számító Szajan-Susenszki erőművet úgy építették meg, hogy műszakilag nem voltak felkészülve rá, nem csak az orosz szakemberek, hanem a külföldiek sem. Nem tudták kiszámolni a szükséges adatokat, s különféle közelítő módszerekkel dolgoztak. Előzőleg már megépült a krasznojarszki és a bratszki vízi erőmű, amelyeknél a gát 124 méter magas. A Szajan-Susenszki erőművet, ahol a gát magassága közel 250 méter, Lenin, az 1917-es forradalom vezére születésének 100. évfordulója alkalmából építették. A pontos számítások csak most néhány éve készültek el, de az erőmű részben már 30 éve működik - mondta az illető, aki mégis határozottan állította: a gát kibírja a maximális megterhelést is, a szakadás veszélye nem áll fenn. Úgy vélte: alighanem az egyik turbinából szakadt ki egy nagyobb alkatrész anyagkifáradás miatt, s ez okozta a katasztrófát.

A Szajan-Susenszki erőmű a hétfői katasztrófáig a felhasznált áram mintegy 2,5 százalékát termelte meg a piac számára, s kiesése nyomán a térségben a szabadpiaci ár jelentősen megemelkedett. Bár még így is jóval csekélyebbek az urali és az Oroszország európai részén érvényes áraknál, emelkedésük jelentősen rontja a térségbeli ipar rentabilitását.

A Rosszijszkaja Gazeta című hivatalos lap pénteki számában Hakaszföld kormányfője elmondta: az erőmű kiesése csökkentette a környező üzemek termelését is, a környékbeli hőerőműveket nem lehet évekig csúcsra járatni, s a helyi önkormányzati bevételek mindezek miatt annyira lecsökkennek, hogy egész Szibéria mintegy kómába esik.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.