Zoya Katarova: Nem kettő, négy hét után lesz csak védettségünk az első vakcina után

A biológiai tudományok kandidátusa szerint ha négy hétig nem vigyázunk az oltást követően, súlyos tünetekre kell készülni. Az AstraZeneca három hét után 70 százalékos, négy hét után 90 százalékos védettséget ad, ezt feltétlenül meg kell várni.

2021. március 11., 08:28

Szerző:

A napokban ismertették a kínaiak az általuk fejlesztett vakcina harmadik fázisának klinikai vizsgálatainak eredményét - mondta Zoya Katarova, a biológiai tudományok kandidátusa, a 168.hu felületén futó Kelfeljancsi című műsorban. A védettségi szint 72 százalékos volt - fogalmazott, ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a védelem pontos mértékéről továbbra sincsenek egyértelmű adatok.

- Ez most nem fontos, mert egy mellékhatás sem olyan súlyos, mint maga a betegség, ezért oltassa be magát mindenki - mondta Zoya Katarova. A tajvani egyetem ismertetése szerint 72 mellékhatásról tudnak, de ezek között nem volt egy nagyon súlyos eset sem.

Az orvos szerint továbbra is rendkívül fontos, hogy betartsuk az óvintézkedéseket, így a maszkhasználatot, a zárt térben való távolságtartást, a kézmosást, valamint ha szükséges és megoldható, az önkéntes karantént. Mint mondta, az oltás mindenek előtt a legfontosabb védekezés, de szerinte Müller Cecília országos tiszti főorvos korábban túl rövid időintervallumot adott meg, arra vonatkozóan, hogy mikortól alakulhat ki bennünk a védettség az oltás után. A tiszti főorvos kedden ugyanis azt mondta két-három hetet kell várni, hogy védettek legyünk a betegség súlyos tüneteivel szemben. 

KoronavĂ­rus - OltĂĄs BĂŠkĂŠscsabĂĄn
 
Fotó: MTI | Rosta Tibor
 

 

- Két napja azt mondta a tiszti főorvos, hogy két hétig nem biztosít még védelmet a vakcina. Hát ez nem két hét, hanem négy! Négy hétig kell várni, hogy valakiben kialakuljon a védettség. Ha valaki időközben elkapja, sokkal súlyosabb tünetei lehetnek - mondta. 

Kiemelte, az AstraZeneca három hét után 70 százalékos, négy hét után 90 százalékos védettséget ad, "ezt feltétlenül meg kell várni".

Zoya Katarova.

Beszélt arról is, hogy a vírus tovább mutálódhat és valószínűleg fog is, ennek ellenére az oltás és az óvintézkedések rendkívül fontosak, ezzel lassíthatjuk ezek terjedését is.

(Kiemelt kép: Oltáshoz készíti elő a Pfizer-BioNtech koronavírus elleni vakcináját Somogyi Nóra ápoló a Békés Megyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórházának oltópontján Békéscsabán 2021. március 7-én. Fotó: MTI | Rosta Tibor)

Tegnap 13:07

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.