Závecz: Kálmán Olga vezet a II. kerületben
A DK politikusa előzi Tordai Bencét (Párbeszéd-MSZP) és Berg Dánielt (Momentum). A Jobbik Kálmán Olgát támogatja.
A Závecz Research idén áprilisban és májusban több telefonos közvélemény-kutatást végzett az előválasztáson potenciálisan induló vagy már bejelentett jelöltek támogatottságáról. Az IDEA Intézet ezekből a kutatásokból jelentéssorozatot készít – a mostani a harmadik.
Az aktuális elemzés Budapest 04. egyéni választókerülettel, azaz a II. kerülettel foglalkozik. Az adatfelvétel idején az előválasztáson négy politikus indulása volt feltételezhető: Barcza Zoltán (Jobbik), Berg Dániel (Momentum Mozgalom), Kálmán Olga (DK) és Tordai Bence (P–MSZP). A Jobbik a napokban jelentette be, hogy Kálmán Olgát támogatja.
Az áprilisban zajlott telefonos közvélemény-kutatás alapján Budapest 04. egyéni választókerületében a teljes, választókorú népességet tekintve a DK támogatottsága a legmagasabb, 15%, amit a Momentum követ 8-cal. A körzetben nincs másik párt, amelynek támogatottsága a 18 éven felüli választópolgárok körében elérné vagy meghaladná az 5 százalékot. Miután azonban az MSZP és a Párbeszéd 2018-hoz hasonlóan 2022-ben is közösen indítja jelöltjeit, érdemes megemlíteni, hogy a két párt együttes támogatottsága eléri az 5 százalékot.
2021. április elején az egyéni választókerületben élő felnőtt népesség 29 százaléka vagy nem tudta, vagy nem akarta megmondani, hogy melyik pártra szavazna egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson.
A közlemény szerint az előválasztáson biztosan vagy valószínűleg részt vevő ellenzéki szavazó 42 százaléka Kálmán Olgára, a DK jelöltjére szavazna, 31 százaléka viszont Tordai Bencét (Párbeszéd–MSZP) támogatná.
A Momentum jelöltje 13 százalékot, a jobbikos Barcza Zoltán pedig 3 százalékot kapna (utóbbi visszalépett Kálmán Olga javára). Fontos látni, hogy az aktív ellenzéki szavazók 11 százaléka vagy nem tudta megmondani, hogy melyik jelöltre szavazna az előválasztáson, vagy nem árulta el, hogy kire szavazna.
A telefonos kutatás 2021. március 29. és április 1-je között készült 1289 fő körében. A kutatás alapmintája nem, életkor és iskolai végzettség szerit reprezentatív a választókerület felnőtt népességre.
(Kiemelt kép: MTI/Balogh Zoltán)