Társasházban lakik? Ez az új törvény minden lakót érint
Új szabály vonatkozna a társasházakra, mivel a közös képviselő csak abban az esetben járhatna el, ha előtte regisztrációba veszik.
Korábban a 168.hu is megírta, hogy a társasházi közös képviselők és intézőbizottsági elnökök földhivatali nyilvántartásba vétele kötelezővé vált, erről jogszabály-módosítás rendelkezik. A megválasztott közös képviselők eredetileg 2025. május 1-jéig láthatták volna el képviseleti tevékenységüket nyilvántartásba vétel nélkül, utána jogi és pénzügyi következményei lettek volna a mulasztásnak. Azonban úgy tűnik, hogy mégis kapnak haladékot, így mindenkinek lesz kellő ideje felkészülni a változásra, olvasható a Pénzcentrum cikkében.
Mégis kapnak haladékot a társasházak
Úgy tűnik, haladékot kaphatnak a társasházi közös képviselők és intézőbizottsági elnökök: a május 1-jére tervezett határidő helyett 2026. október 31-ig teljesíthetik kötelező földhivatali regisztrációjukat – értesült a Pénzcentrum.
A törvénymódosítási javaslat már a Parlament előtt van, miután kiderült, hogy a bevezetni kívánt rendszer a jelenlegi formájában komoly nehézségeket okozna a társasházaknak, az ügyvédeknek és a földhivatali dolgozóknak is. Az új előírás szerint a közös képviselők csak akkor láthatnák el feladatukat, ha a tisztségük bejegyzésre került az ingatlan-nyilvántartásba, nem elegendő pusztán a kérelem benyújtása.
A másfélmillió társasházat érintő szabályozás célja a transzparencia növelése, azonban oktatási hiányosságok, információs káosz és jelentős költségek akadályozták az eredményes végrehajtást. Számos földhivatal eltérő gyakorlatot követ, míg például Budapesten nem engedik az elektronikus ügyintézést, Baranyában igen.
Sokan, köztük a közös képviselők és a lakók is, későn értesültek a kötelezettségről, így ellenállást váltott ki a szabály. Tartottak attól, hogy május 1. után a nyilvántartásba nem vett képviselők nem intézkedhetnek, és a társasházak bankszámláit is befagyaszthatják. A halasztás lehetőséget ad a tisztviselőknek, hogy felkészüljenek. Ugyanakkor a szakértők hangsúlyozzák, nem érdemes halogatni a bejegyzést. A jövőben akár díjkötelessé is válhat a regisztráció, az ügyvédi munkadíjak pedig idővel tovább emelkedhetnek.
A közgyűléseknek addig is mérlegelniük kell, hogy elmozdítják-e a nyilvántartásba nem vett képviselőket, különösen akkor, ha a tisztviselő munkájával egyébként elégedettek. A törvényes működés feltételeit azonban biztosítani kell, ez nem múlhat azon, hogy a közösség a szabályozást formális tehernek tartja – figyelmeztetett Kiss Balázs Károly ügyvéd. A haladék jelentős könnyítés, de nem mentesít a kötelezettség teljesítése alól – így javasolt minél előbb regisztrálni, és felkészülni a végleges határidőre.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)