Visszavonják a CEU-t elüldöző törvény egy részét
A törvényjavaslatot szombaton este nyújtotta be a kormány a parlamentnek. A „Lex CEU-t” korábban az Európai Unió Bírósága is elítélte.
A tervezet legfontosabb újdonsága, hogy törli a konfliktust kiváltó követelményt, amely szerint az a külföldi egyetem működhet Magyarországon, amely „a székhelye szerinti országban működő, és ott ténylegesen felsőoktatási képzést folytató államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősül” – írja a hvg.hu.
A most javasolt új szöveg szerint akkor folytathat Magyarországon oklevelet adó képzési tevékenységet az Európai Gazdasági Térségen kívüli székhelyű felsőoktatási intézmény, ha Magyarország és a külföldi intézmény székhelye szerinti állam kormánya által kötött nemzetközi szerződésben szerepel, és képzése a magyar felsőoktatási intézmények képzésével egyenértékű. Ilyenkor a felsőoktatási intézmény székhelye szerinti államban elismert végzettséget tanúsító oklevelek és fokozatok adhatóak, továbbá az intézmény székhelye szerinti állam előírásait kell alkalmazni az intézmény működésére.
A korábbi, „Lex CEU” néven elhíresült előírásról állapította meg 2020 őszén az Európai Unió Bírósága, hogy torzította a versenyfeltételeket. A törvény sértette a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságát, a belső piaci szolgáltatásokról szóló uniós irányelvet, a tudományos élet szabadságára, az oktatási intézmény alapításához való jogra, továbbá a vállalkozás szabadságára vonatkozó EU-s rendelkezéseket. A bíróság szerint önkényes diszkrimináció történt, mivel a magyar hatóságok politikai szándéka döntő szerepet játszik a követelmény teljesítésében. A magyar kormány minden érvét lesöpörték.
Kérdés, mi lesz a következménye, ha az új törvényjavaslatot elfogadják. A CEU ugyanis 2019-ben kénytelen volt képzései nagy részét Bécsbe helyezni. Ugyanakkor a magyar akkreditációjú képzéseik Budapesten maradtak, ezért mondhatja Szijjártó Péter külügyminiszter, hogy „nem is lett elüldözve Budapestről az egyetem, hiszen ott van az épülete a Bazilika mellett, és továbbra is zajlanak a magyar diplomát adó képzései” – emlékeztet a CEU történetére a hvg.hu
(Kiemelt képünk illusztráció: AFP | Kisbenedek Attila)