Világhírű lett az Orbán-kormány a lakáskasszák állami támogatását lenullázó akcióval

2018. október 16., 12:07

Szerző:

Ismét sikerült felhívnia magára a New York Times figyelmét az Orbán-kormánynak a Fidesz legújabb húzásával, a lakáskasszák állami támogatását lenullázó akcióval. Az amerikai lap a Reuters hírét vette át, röviden összefoglalva, hogy mi történt hétfőn, és hogy mi várható kedden. Eszerint az Orbán-kormány kormány eltörölni készül a lakástakarék állami támogatását, mert az az érvelésük szerint költséges, nem hatékony, és nem hat ösztönzőleg új házak építésére.

A törvényjavaslatról kedden már szavaz  az Országgyűlés parlament, és ha átmegy, az nemcsak az Erste Bank és a Fundamenta profitját csökkentheti, hanem rosszul jár vele a hazai OTP Bank is.

Felidézik, hogy 2010-es hatalomátvétele után Orbán Viktor miniszterelnök adókat vetett ki a bankokra, és annak érdekében, hogy finanszírozza az államháztartást, olyan intézkedéseket hozott, amelyek a hitelezőknek nem, a hitelfelvevőknek viszont kedveztek. 2015-ben azonban az Orbán-kormány csökkentette a bankadót, és azóta sem hozott további, egyoldalú intézkedéseket, amelyek hátrányosan érintették volna a bankokat.

A Reuters arról is ír, hogy a gyorsított tempóban átvitt törvényjavaslat intézkedés az egész piacot váratlanul érte.

A cikk idézi a törvényjavaslatot benyújtó fideszes Bánki Eriket, és leírja, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottságának kormánypárti elnöke szerint az lakástakarék-rendszeren a pénzintézetek kerestek, az állam és az adófizetők pedig nem jártak jól. Kiemelik, hogy Bánki szerint az elmúlt nyolc évben a legnagyobb szolgáltató intézmények 60 milliárd forintos profitra tettek szert, az államnak viszont 70 milliárdba került a program.

A lap idézi a Duna House Holding álláspontját is, mely szerint a támogatás visszavonása lenullázhatja a program volumenét, illetve hogy a változás középtávon a hitelközvetítői szektor konszolidációját idézheti elő, ami növelheti a cég részesedését a jelzálogkölcsönök piacán.