Megfeleződtek a várólisták, de a szervátültetésekre még így is éveket kell várni

Az egyéb operációkkal ellentétben a szervátültetéseknél a várólisták szerencsére rövidülnek.

2024. november 7., 17:01

Szerző:

A transzplantációkat tekintve javuló tendencia figyelhető meg, a várólisták rövidebbek lettek, és a szervátültetések száma is növekszik – írta meg az EconomX a Semmelweis Egyetem sajtóeseményén elhangzottak alapján.

A szakemberek időről időre igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy a szervátültetések életet mentenek, és bár számos kutatás zajlik, a belső szerveket bizonyos körülmények fennállása esetén csak pótolni lehet, gyógyítani már nem. Kockázatos beavatkozásról van szó, és a megfelelő donor megtalálása évekbe is telhet.

Az elmúlt évek nem kedveztek ennek a területnek sem: a koronavírus-járvány jelentősen hátráltatta az ilyen jellegű beavatkozásokat. A Semmelweis Egyetem Sebészeti és Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója, Szijártó Attila elmondta, hogy az agyhalottaktól származó szervek átültetésének száma harmadával visszaesett a pandémia alatt. Ezzel szemben az élődonoros transzplantációk száma növekszik, és ezt a tendenciát szeretnék is folytatni.

A várólisták megfeleződtek

A sajtóeseményen Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója elmondta, hogy Magyarország már tíz éve teljes jogú tagja az Eurotransplantnak. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a várólisták jelentősen lerövidüljenek az elmúlt egy évtized alatt: 8 évről átlagosan 3,4 évre. A nemzetközi szervcserének köszönhetően csökkent a várakozási idő, ez számos páciens életét mentette meg. Közel 4 ezer szervátültetés valósult meg tíz év alatt, és összesen 929 beteg kapott olyan szervet, amely külföldről érkezett.

A szervátültetések háromnegyede elhunyt donorszerveivel történik, és egy-egy donor összesen 31 életévet biztosít másoknak a szerveivel. Fontos tudni, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján azt, aki életében nem tiltotta meg a szervei felhasználását, tehát nem nyilatkozott erről a kérdésről, azt úgy tekintik, hogy halála esetén hozzájárul a szervei felhasználásához.

A pandémiát követően évről évre javulnak a mutatók, idén 30 százalékkal magasabb a donorszám. A járvány előtt hazánk Európa élvonalába tartozott szervátültetések szempontjából, és úgy tűnik, ezt a pozíciót sikerül visszaszerezni és megtartani. Idén már 246 vese-, 62 máj-, 48 szív- és 10 tüdőátültetést végeztek el a Semmelweis Egyetemen, valamint 9 kombinált vese- és hasnyálmirigy transzplantációt is végrehajtottak. További beavatkozásokat is elvégeznek még az év végéig, és a tervek szerint összesen 407 szervátültetéssel zárják majd 2024-et, ami 10 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.

Fontos tudni, hogy például egy-egy szívtranszplantáció 100-nál is több orvos összehangolt munkájának eredménye, de más szervek esetében is rengetegen dolgoznak a beteg gyógyulásán. Manapság már a szervátültetések egyharmada élődonoros műtét, ami hatalmas előny, hiszen ilyenkor a szerv folyamatos működésben van, és a transzplantáció időpontja is előre meghatározható.

A Semmelweis Egyetemen azon dolgoznak a szakemberek, hogy minden évben egyre több páciens, egyre gyorsabban kaphassa meg a számára ideális szerveket. Jelenleg új vesére több mint ezren várnak, májra 106-an, de a szív-, tüdő-, valamint a kombinált vese- és hasnyálmirigy transzplantáció esetében már sikerült 100 fő alá szorítani a várakozók számát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)