Van némi visszatetszés

Budapest–New York-hálózat alakult, amelynek szereplői politikai céllal, szántszándékkal alakítottak ki negatív képet az országról – állítja a Fidesz európa parlamenti képviselője, a London School of Economics egykori politológusprofesszora, aki változatlanul hisz abban, hogy Magyarország érdekeit elsősorban a Fidesz képviseli. LAMPÉ ÁGNES interjújából kiderül: Schöpflin komolyan beszél.

2012. július 7., 09:18

- Találja ki, kérem, honnan idézek: „Az önkorlátozásnak nincsenek erős gyökerei Közép- és Kelet-Európában... Az állammal szemben azonban jogi, valamint politikai, gazdasági, társadalmi megkötéseknek kell érvényesülniük, hogy dinamikus egyensúlyban lévő rend teremtődjék meg.”

– Ez egy ideál. Nincs tökéletes társadalom, bármely országról legyen
is szó.

- Kitől idéztem?

– Sajnos nem tudom. Bárkitől, aki politológiával foglalkozik.

- Ön a szerző, még 1990-ből.

– Időnként azért felismerem magam, de most nem sikerült. Ahogy az angol mondja: Walking the ghost – ön felmutatta a kísértetet.

- Hogyan lesz pártpolitikus egy politológusprofesszorból?

– Nagyon korán találkoztam a Fidesz alapítóival, ők kerestek meg Londonban, az egyetemen.

- Kik?

– Orbán Viktor, Németh Zsolt, Szájer József, Áder János. A nézeteikkel jobbára egyetértettem, láttam bennük Magyarország jövőképét. Aztán egy 1993-as interjúban azt nyilatkoztam: ha így megy tovább, az MSZP nyeri a választást. Ebben történetesen igazam lett – talán ez hatott Orbánékra. Közben lejárt az időm az egyetemen. Tartottam a kapcsolatot a Fidesz vezetésével, többször jártam Tusnádon, 2001-ben pedig felhívtam a figyelmüket a 2004-es európai parlamenti választások jelentőségére, illetve jeleztem, hogy engem is érdekelne.

- Most pedig vehemensen védi Orbánt itthon és külföldön.

– A vehemens az ön szóhasználata. Ami azt illeti: nemcsak védem, érvelek is. Azt persze nem mondom, hogy független entellektüelként teszem, van egy álláspontom, azt próbálom érvényesíteni.

- Méghozzá számos témában: egyebek mellett a médiatörvény, az új alaptörvény és az Alkotmánybíróság ügyében.

– Ezek mind részei a politikai hatalom gyakorlásának. A kormány 2010-ben nagyszabású reformfolyamatot indított el, amiért rengeteg méltatlan kritikát kapott. Ott voltam, amikor Neelie Kroes biztosasszony kijelentette: a médiatörvényt mindössze négy ponton kell változtatni. Mivel a baloldal jóval negatívabb véleményre számított, egymás után álltak fel a képviselői, hogy mekkora a baj. Ez a mentalitás nagyon nem tetszik nekem.

- Amúgy hogy működik a balos aknamunka? Egy szoci Budapestről leadja a drótot a The Timesnak meg a Der Spiegelnek, ők pedig megjelentetik az információkat?

– Ezt a kérdést a szociknak kell feltenni. Csoportgondolkodás jött létre, amelynek során Nyugaton megkérdőjelezhetetlen vélemény rögzült Magyarországról. Médialavina indult, kézről kézre adják a torz híreket az újságírók, akik – valljuk be – lusták, ritkán veszik a fáradságot, hogy utánanézzenek a tényeknek. Mint volt újságíró jól ismerem ezt a területet.

- Ön egy nyilatkozatában a lavina elindítóját is megnevezte: „A magyar baloldal is szerves része a dezinformálás folyamatának. Azt hiszem, leginkább Bajnai Gordon Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány elnevezésű intézménye játszott a legfőbb szerepet ebben, bár ezt bizonyítani nem tudom.” Van már bizonyíték?

– Nincs, de ettől még tartom az álláspontomat. A lavina egyébként már 2011-ben elindult, Bajnai, valamint a Haza és Haladás tevékenysége pedig csak egy darabja a komplex problémának.

- Továbbra is úgy véli, hogy az alapítvány munkatársai titokban híreket gyártanak a The New York Timesnak?

– Miért titokban? Év elején Paul Krugman a blogján átvette Kim Lane Scheppele írását, amely bevallottan a Haza és Haladás információira támaszkodott. Azt állította: ez a jó nevű intézmény megmondta, hogy az új választási törvény bebetonozza a Fideszt.

- Ez csupán annyit jelent, hogy az idézett hölgy olvasta a Haza és Haladás egy blogbejegyzését, és hitelesnek ítélte azt.

– Igen, ez az ő véleménye. De volt más esemény is. Például abból, hogy régi barátom, Charles Gati, Mark Palmer és Haraszti Miklós felvetették a Szabad Európa Rádió újbóli elindítását, lehetett látni: Washingtonban komoly szervezkedés kezdődött. Pont ebben az időben jelent meg Bajnai esszéje, amivel sokak szerint kinyilvánította, hogy ismét miniszterelnök kíván lenni.

- Azt állítja, hogy kialakult egy Budapest–New York-tengely, amelynek szereplői szándékosan negatív képet alakítottak ki az országról?

– Inkább hálózatnak nevezném. Amerikából nézve Magyarország negyedrendű. A washingtoni demokraták előszeretettel emlegetik negatív példaként Magyarországot arra, miként fajulhat el a demokrácia.

- Mit számít nekik egy negyedrendű ország?

– Szimbolikus jelentőséggel bír, hogy lám, milyen veszélyes lehet a kétharmados többség. Ennek pedig fontos szerepe van a megosztott amerikai belpolitikában.

(Az interjút teljes terjedelemben elolvashatja a 168 Óra hetilap legfrissebb számában.)

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.