Módosul a választási törvény és ezzel a választókörzetek is

Elfogadta a parlament Igazságügyi Bizottsága azt a törvénycsomagot, amely módosítja a választási törvényeket, az Alaptörvényt és az agresszív internetes kommentelést börtönnel sújtja.

2024. november 19., 16:40

Szerző:

Kedden 8 igennel és 3 nemmel elfogadta a parlament Igazságügyi Bizottsága a választási törvények módosításáról szóló törvénycsomagot – írta meg a 444. A törvénycsomag módosításai mentén módosul a választókörzetek száma, Budapesten a mostani 18 választókörzet 16-ra csökkenne, így a választási térképet teljesen átrajzolnák.

A szavazások előtt az ellenzékből a momentumos Szabó Szabolcs és a párbeszédes Szabó Tímea is szóvá tette, hogy a módosítókról szóló 65 oldalas javaslatcsomagot alig néhány órával az ülést megelőzően, nem sokkal éjfél előtt kapták meg, ám a bizottság elnöke,  a KDNP-s Vejkey Imre szerint most csak arról döntöttek, hogy a javaslatok az Országgyűlés elé kerüljenek.

Így változik a választási törvény

Budapesten az eddigi 18 helyett csak 16 választókerület lesz, ami azt jelenti, hogy  kettővel kevesebb egyéni képviselő juthat be az Országgyűlésbe a fővárosból. A módosítás az ellenzék számára lehet hátrányos, ha a 2022-es eredményeket vesszük figyelembe, ugyanis a 18-ból 17 választókerületben a hatpárti ellenzék jelöltje nyert. A módosítások az összes budapesti választókerületet érintik.

Budapest mellett Pest vármegyében is módosítják a Nemzeti Választási Iroda javaslatára a választókerületek számát, az eddigi 12 helyett 14 választókerület lesz 2026-os választások idején. A módosítás oka az, hogy jelentősen megnőtt Pest vármegye lakosságszáma, ez indokolja az NVI szerint a budapesti korrekciót is.


Módosul Fejér vármegye és Csongrád-Csanád vármegye beosztása is.  

A választási törvény szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást, ez indokolja az NVI szerint a választókerületek módosítását. A törvény alapján módosítani kellene Tolna vármegye és Somogy vármegye esetében is, de ezekhez valamiért hozzá sem nyúl a javaslat.

Változik az Alaptörvény is

A Telex birtokába került az a törvényjavaslat, amely az Alaptörvény újabb módosításáról szól, miszerint

a jövőben legfőbb ügyészt ne kizárólag az ügyészek közül választhassa az Országgyűlés.

Az Alaptörvény jelenleg hatályos szövege szerint „A legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre. A legfőbb ügyész megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges.” A lap szerint módosítás során kikerül a szövegből „az ügyészek közül” rész.

 A javaslat szerint a módosítás a hazai és a nemzetközi gyakorlathoz igazítja a szabályozást, hiszen több olyan európai ország van (például Lengyelország vagy Hollandia), ahol nem szükséges, hogy a legfőbb ügyész ügyészi múlttal bírjon.

Polt Péter legfőbb ügyész megbízatása 2028. december 14-én jár le.

A fenti két törvényjavaslat mellett „Az internetes agresszió visszaszorításáról” szóló törvényjavaslat is az Országgyűlés elé kerülhet a szavazás alapján. „Az internetes agresszió visszaszorításáról” szóló törvényjavaslatról itt írtunk bővebben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)