Az agresszív kommentelésért egy év börtön járna egy új törvényjavaslat szerint

Hamarosan megváltozhat az internetes kommunikáció minősége: börtön jár annak, aki felelőtlenül dobálózik a szavakkal, és fotelharcát agresszív kommentelés során éli ki.

2024. november 19., 15:10

Szerző:

„Az internetes agresszió visszaszorításáról” címmel nyújtottak be törvényjavaslatot az országgyűlés igazságügyi bizottságához – számol be róla a Telex. Ha a bizottság benyújtja az országgyűlésnek, akkor válik hivatalos törvényjavaslattá a dokumentum. A javaslat szerint egyéves szabadságvesztéssel büntetnék, ha a kommentelés során élné ki az agresszióját, vagyis ha más halálát vagy kínzását kívánja. 

Nem csak a kommentelés, de a durva komment megosztása is büntetést von maga után

Mint írják, akár egy évnyi börtönnel díjazzák azt is,  aki nagy nyilvánosság előtt kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki. Az indoklás szerint ez

nemcsak személyek, hanem embercsoportok, közösségek elleni agresszív megnyilvánulásokra is vonatkozik.

Az indoklás kitér arra is, hogy ha valaki csak lájkol egy ilyen kommentet, azzal szemben nem indul eljárás, ha azonban meg is osztja a sértő tartalmat a nyilvánosság felé, azzal szemben felléphetnek.

A javaslat szövege szerint ha egy internetes sajtótermék biztosítja az olvasóknak a kommentelési lehetőséget, úgy köteles szabályzatot alkotni és hatékony megoldást alkalmazni a jogellenes vagy káros, kiemelten a gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő hozzászólásokkal szembeni fellépésről. A szabályzatokról a Médiatanács tesz közzé ajánlást, és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala hatósági hatáskörében eljárva ellenőrzi azokat.

Nem minden esetben kell büntetésre számítani

Nem büntethető az, aki ismeretterjesztő, oktatási, tudományos vagy művészeti célból, vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás miatt oszt meg ilyen tartalmat, de ebben az esetben is teljesülnie kell annak a feltételnek, hogy a cselekmény félelemkeltésre ne lehessen alkalmas. 

Az indoklás szerint ezzel a jogalkotó egyértelműen állást foglal amellett, hogy

a gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó közlések nem tartoznak a véleménynyilvánítás során megengedhető közlési formák közé.

A törvény egyes részei az Alaptörvény alapján sarkalatosnak minősülnek, ezért elfogadásukhoz kétharmados többség szükséges. A javaslat szerint a törvény 2025. január 1-jén lép hatályba.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Science Photo Library via AFP)