Üvegzseb: van mit bepótolnia az Orbán-kormánynak

A brit kormány működteti a világ egyik legnagyobb nyilvános közszolgálati adatbázisát. A Data.gov.uk oldalt 2010-ben, az átláthatóságáról nem éppen közismert második Orbán-kormány megalakulásával egy időben hozták létre azzal a nem titkolt céllal, hogy teljesen nyilvánossá tegyék az állami szervek minden pénzköltését.

2015. március 10., 10:53

Az adatbázisba a brit helyi önkormányzatok feltöltenek minden 500 fontnál (jelenlegi árfolyamon 210 ezer forintnál) nagyobb összegről szóló költést, a központi szervek pedig a tízezer fontnál nagyobb összegű szerződések és pályázatok adatait.

A legnagyobb forgalmat valószínűleg mégis a közszolgálati bérekről szóló

aloldal bonyolítja: itt megtalálható a teljes brit államapparátus szinte minden tisztviselője a minisztertől az irodistákig bezárólag. A beosztásuk mellett látható a fizetési osztályuk és még a munkaidejük is.

Az adatokból például egyetlen kattintással kiderül, hogy Trócsányi László brit kollégája, a brit igazságügy-miniszter, Ursula Brennan a 180 000 és 184 999 font közötti sávban kapja a fizetését.

A brit szabályozás szerint az országban nemcsak a parlamenti képviselőknek, hanem a közszolgáknak is kötelező vagyonnyilatkozatot tenniük. És ez nem csak amolyan magyar módra történő felsorolás kocsikról meg lakásokról. A britek réges-rég felismerték, hogy rossz kezekben mire használható a közhivatallal együtt járó hatalom. A vagyonnyilatkozatban ezért külön ki kell emelni azokat az érdekeltségeket, amelyeket a közszolga a betöltött hivatali pozícióval esetleg meg tudna „támogatni”. (Hizlaldatulajdonost nem is neveznek ki disznóügyi miniszternek.) Emellett be kell jelenteni a közeli hozzátartozók vagyonát is.

Magyarországon a tervek szerint 2017-ben állna fel egy megújított vagyonnyilatkozati rendszer, amely már elektronikusan tárolná az adatokat, így könnyebben nyomon követhetők lennének a gyanús vagyonosodások.

A magyar üvegzsebprogram a britek által kialakított, az állampolgárok igényeihez szabott felülethez képest kőkorszaki színvonalú. Ha valaki kíváncsi a magyar közérdekű adatokra, akkor szervezetről szervezetre, weboldalról weboldalra járva kell összemazsoláznia az egyes minisztériumok és hivatalok által közzétett, olykor áttekinthetetlen, máskor hiányos Excel-.