Újabb ukrán hadifoglyok érkezhetnek Magyarországra

Egy német lap szerint, már ebben a hónapban érkeznek még ukrán hadifoglyok Magyaroszágra.

2023. augusztus 2., 15:42

Szerző:

A német Tagesspiegel ukrán hírszerzési körökből úgy értesült, hogy még augusztusban újabb, az orosz csapatok által elfogott ukrán hadifoglyok érkeznek Magyarországra – írja RTL. Júliusban beszámoltunk arról, hogy  ukrán hadifoglyokat adhat át Magyarországnak az orosz ortodox egyház. Akkor az Ukrán hírszerzői források szerint arról tárgyaltak, hogy augusztus 8. és 11. között az egyház fogadná a magyar kormány képviselőit. A hírszerzőtiszt szerint az ukrán kormányzatot kihagyták a tárgyalásokból. 

„Úgy gondolom, hogy ez egy meglehetősen bonyolult játék az orosz fél részéről, amelynek fő célja a háború nemzetközivé tétele. Képletesen szólva ez a kis szabálytalanságok taktikája, mert a cél a parázsló konfliktusok felerősítése” – fogalmazott a Tagesspiegelnek Jevhen Magda ukrán elemző. „Az oroszoknak közvetlen befolyásuk van a helyzetre. Szándékosan adták át ezeket a katonákat a magyar félnek. Azt hiszem, többek között abban a reményben, hogy valamilyen módon destabilizálják Kárpátalját” – mondta a lapnak Olekszandr Kononenko ukrán ombudsmanhelyettes. Kononenko szerint a tizenegy katonát Törökországba repítette Oroszország, innen egy magyar gép vitte őket tovább. Erről számolt be szerdán a Szabad Európa is, amely úgy értesült, hogy a tizenegy személyből „magyar hangzású vezetéknevük ellenére összesen egy beszélt magyarul”, illetve rendelkezett kettős állampolgársággal, amikor belépett az országba. A többieket a ruszin közösség tagjaként azonosították.

A Szabad Európa és a Kyiv Independent közös nyomozása egyébként arra jutott, hogy a foglyok kijuttatása nem Semjén Zsolt magánakciója volt, hanem a magyar állam is részt vett benne. A két lap forrásai szerint Magyarország és Oroszország számára a fő cél az volt, hogy nyilvánosan lejárassák Ukrajnát azzal, hogy olyan magyar katonák képét mutassák a nyilvánosságban, akik akaratuk ellenére harcolnak Kijevért, és a frontra való visszaküldést vagy akár a hadbíróságot kockáztatnák, ha visszatérnének Ukrajnába.

Mint a Tagesspiegel cikkéből kiderül, Ukrajna semmilyen információt nem kapott a katonák státuszáról, Kononenko állítja, hogy a konzulok sem látogathatták meg őket. Az RTL kérdéseket tett fel a hadifoglyokkal kapcsolatban Semjén Zsoltnak, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, valamint Ukrajna Magyarországi Nagykövetségének. 

Júniusban az orosz ortodox egyház bejelentette, hogy az úgynevezett egyházközi együttműködés keretében Oroszország egy, az ukrán határhoz közeli Kárpátaljáról származó, tizenegy ukrán hadifogolyból álló csoportot adott át Magyarországnak. A háború kezdete óta ez volt az első alkalom, hogy az ukrán hatóságokat nem tájékoztatták a fogolycsere részleteiről.

(Kiemelt képünkön: Az Ukrán Biztonsági Szolgálat által 2022. szeptember 22-én készített és közzétett fényképen ukrán hadifoglyok reagálnak a cseréjük után Csernyigiv régióban. Az ukrán hatóságok 2022. szeptember 21-én jelentették be, hogy rekordszámú, 215 hadifogoly katonát cseréltek ki Oroszországgal, köztük olyan harcosokat, akik az ukrán ellenállás ikonjává vált Mariupol Azovstal acélgyárának védelmét vezették. Oroszország 55 foglyot kapott, köztük Viktor Medvedcsuk volt ukrán törvényhozót, Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségesét, akit hazaárulással vádolnak - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán államfő napi beszédében. Handout / UKRAINIA BIZTONSÁGI SZOLGÁLAT / AFP)

 

15:37

Papp László, Debrecen polgármestere nem ért egyet a kormány Versenyképes Járások programjának jelenlegi formájával, ami elvonná a településektől az iparűzési adó növekményét. A fideszes polgármester szerint a gazdag városoknak támogatni kell a szegényebb települések fejlődését, de ennek van egy egészséges határa.