Hétfőtől már nyolc vármegyére érvényes a tűzgyújtási tilalom
Budapesten és Pest vármegyében is tűzgyújtási tilalom lépett életbe.
Az elmúlt napok magas átlaghőmérséklete miatt jelentősen megnőtt az erdőtüzek kockázata, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével hétfőtől Budapesten és Pest vármegyében is tűzgyújtási tilalom lett elrendelve – közölte a Nébih hétfőn az MTI-vel. Kiemelték, hogy emellett fenntartják a tűzgyújtási tilalmat Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Baranya, Békés, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a következő napokban az előrejelzések szerint nagyon magas átlaghőmérséklet és napsütéses óraszámok várhatóak. A Nébih óvatosságra inti a lakosságot, a közlemény szerint fontos, hogy belterületen se gyújtsanak nagy lángmagasságú tüzet, ugyanis a füsttel felszálló égő zsarátnokok több száz méterre is tüzet idézhetnek elő. Hozzátették, hogy a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, illetve azok 200 méteres körzetében szintén tilos a tűzgyújtás. A korlátozás alatt a tűzgyújtás nem engedélyezett a kijelölt, kiépített erdei tűzrakóhelyeken sem. Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az érdeklődők a www.erdotuz.hu-n szerezhetnek információkat – olvasható a Nébih közleményében.
Tűzgyújtási tilalom nélkül is fontos az óvatosság
A tűzgyújtási tilalom alól mentesült területeken is csak fokozott óvatossággal szabad tüzet gyújtani szabad területen. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság oldalán az alábbi szabályok betartására figyelmezteti az erdőben kirándulókat, akik csak a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújthatnak tüzet:
- a tűz meggyújtása előtt a tűzrakóhely környékét meg kell tisztítani a levelektől, faágaktól annak érdekében, hogy a tűz ne terjedhessen át az erdőre;
- a tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni, de a még ki nem hűlt parazsat, hamut sem;
- amint feltámad a szél, a tüzet el kell oltani: gondoskodni kell arról, hogy készenlétben legyen a tűz oltására alkalmas anyag, eszköz (pl. víz, homok, lapát);
- az égetés befejezése után a tüzet gondosan el kell oltani, meg kell győződni arról, hogy tényleg elaludt-e, a hamura távozás előtt lehetőleg földet kell szórni.
(Kép forrása: Pixabay)