Tüntetés a Sajtószabadságért
"A tömeg erejével kívánunk nyomást gyakorolni a kormányra, hogy a január 1-től hatályos cenzúratörvényt vonja vissza és garantálja a sajtószabadságot Magyarországon. Nem virtuálisan, hanem összegyűlve Budapesten a Parlament előtt a Kossuth téren 2011 január 14-én pénteken este 6 órától." Civilek szerveztek tüntetést a sajtószabadságért, eddig hétezren jelezték részvételi szándékukat. A szervezők szándéka, hogy párt- és politikai ideológiától mentes civil összefogással elősegítsék a médiatörvény alkotmányos felülvizsgálatát.
Gyere, ha az ominózus törvénnyel nem értesz egyet, ha úgy gondolod, hogy ez a törvény bármilyen módon korlátozza a szólás, a sajtó szabadságát - hívtak fel a szervezők.
Ne gyere ha pártszínekbe burkolva akarod véleményedet nyilvánítani. A civil mozgalom tagjainak nem volt módjuk a véleményük kifejezésére; nem folyt társadalmi egyeztetés a törvény (és sok más törvény) beterjesztése előtt, a kormány ígérete ellenére. Kritikánkat tehát csak így tudjuk megfogalmazni. Politikai képviselőinket, legyenek bármely párt tagjai, arra kérjük, hogy az országgyűlésben végezzék a feladataikat. Nem szeretnénk, ha bármilyen politikai párt vagy személyiség megpróbálná saját céljaira felhasználni összefogásunkat, hitelességünket.
Mi civilek legyünk ott és fejezzük ki nemtetszésünket ezzel a törvénnyel szemben. Hozz transzparenst, hozd a nagy hangod! - írták a tüntetésről a
Facebook-ona szervezők.Nem finomkodni akarunk de nem akarunk vandálkodni sem. Ki akarunk lépni a virtualitásból és a tömeg nagyszerű erejével akarjuk kinyilvánítani véleményünket, azaz:
- Nem kérünk a cenzúrából!!
- Nem akarjuk újra a Szabad Európát hallgatni!
- Olyan médiatörvényt akarunk, amely garantálja a szólásszabadságot és a sajtószabadságot!
Amennyiben részt kívánsz venni a tüntetésen, segítséget tudsz nyújtani a szervezéssel kapcsolatban kérlek jelezd szándékodat az alábbi e-mail címen: addahangod@gmail.com
Vagy egyszerűen csak legyél ott!
Amnesty: betapasztott szájjal tiltakozunk
Az Amnesty International is tiltakozik a január elsejével életbe lépett médiaszabályozás ellen, mert a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságának sérelmével más emberi jogaink védelme is ellehetetlenülhet. Ezért tagjaival és támogatóival együtt csatlakozik a civilek által kezdeményezett rendezvényhez, és a sajtószabadságért tüntet ma, január 14-én, 18 órától a Kossuth téren.
A civilek közölték a 168 Óra online-nal: mindenkit arra buzdítanak, hogy csatlakozzon hozzájuk, és a parlament előtt betapasztott szájjal tiltakozzon a törvény ellen, amelynek számos rendelkezése járhat olyan súlyos következményekkel, mint a véleménynyilvánítás szabadságának csorbulása.
A tüntetéssel egy időben az Amnesty International Ausztria munkatársai és támogatói is részt vesznek egy szolidaritási demonstráción a bécsi magyar nagykövetség előtt. Osztrák kollégáink egy, a törvénycsomaggal kapcsolatos kritikáinkat és aggodalmunkat kifejező hivatalos levelet adnak át a magyar nagykövetnek Bécsben. Ugyanezt a levelet még ma több más európai Amnesty International iroda is eljuttatja a helyi magyar diplomáciai képviseleteknek, ezáltal is nemzetközi nyomást gyakorolva.
Magyarország nemzetközi emberi jogi kötelessége a véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartása, amelyhez hozzátartozik a különböző ismeretekhez és információkhoz való hozzájutás szabadsága is. A szabad, cenzúrázatlan, és korlátoktól mentes média és sajtó működése a véleménynyilvánítás szabadon való gyakorlásának elengedhetetlen feltétele, amelyet a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya, az Emberi Jogok Európai Egyezménye, és az EU Alapjogi Kartája is garantálnak.
A televíziós, rádiós, nyomtatott és elektronikus média tartalomra egyaránt vonatkozó szabályozás túlzott kiterjedtsége, az egyértelmű iránymutatások hiánya, a nem pontosan meghatározott fogalmak alapján súlyos pénzbírságok és egyéb jogkövetkezmények kilátásba helyezése, a rendkívüli széles döntéshozói jogkörrel megbízott médiahatóság létrehozása szükségtelen és aránytalan mértéku korlátozásokkal sújthatják a véleménynyilvánítás szabadságát Magyarországon. Ezen korlátozás mértéke már túlmegy azon, amit a nemzetközi emberi jogi normák megengednek, és veszélyes módon öncenzúrát és cenzúrát idézhet elő.
Ezért arra kérjük a magyar kormányt, hogy vegye figyelembe kifogásainkat, és minél előbb változtassa meg a törvényt úgy, hogy az az emberi jogi normákat, többek között a véleménynyilvánítás szabadságát, teljes mértékben tiszteletben tartsa - közölte Átol Dorottya, az Amnesty International Magyarország kampánykoordinátora.