Török Gábor új népszavazást javasol

Az új alkotmány politikai elfogadásában fontos lenne legalább az ellenzék valamilyen szintű részvétele, de az ellenzéki pártoknak éppen az az érdekük, hogy az új alaptörvény politikai értelemben ne legyen sikeres - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Török Gábor. A politológus szerint az elmúlt időszak egyik legfontosabb tanulsága, hogy a Fidesznek törekvése az elmozdulásra a centrális politikai erőtérbe, mintha komoly sérüléseket szenvedett volna a gazdaságpolitikai célok miatt.

2011. január 14., 10:51

Nem látszik, hogy bármi veszélyeztetné az új alkotmány elfogadását, de kérdés, hogy a Fidesznek ebben a politikai helyzetben van-e esélye arra, hogy olyan alkotmányt adjon az országnak, amely tartós kötéseket alakíthat ki az emberek jelentős részében, és megoldja a jelenlegi alaptörvény legnagyobb problémáját, a legitimációs deficitet - mondta az

InfoRádió Aréna című műsorábanTörök Gábor. A politológus szerint a mostani alkotmánnyal kapcsolatban ugyanis nem tudott kialakulni a tömegtámogatás, az emberek nem érezhették a sajátjuknak, mert egy politikai alku eredményeként jött létre.

Kétséges, hogy a pártszövetség támogatóin kívül lehet-e az alkotmánynak valódi legitimitása, és ezzel a problémával a fideszes döntéshozók is tisztában vannak - emelte ki a Vision Politics igazgatója.

A kormánypártiaknak az lenne a fontos, hogy az ellenzék is vegyen részt az alkotmány előkészítésében, ugyanakkor az ellenzéki pártok abban érdekeltek, hogy az alkotmányozási folyamat politikai értelemben ne legyen sikeres - hangsúlyozta.

A kulcskérdés az, hogy amikorra az alkotmányt elfogadják, kialakul-e egy olyan konfliktusos helyzet, amelyben a kormány nem tudja átlépni a hagyományos politikai táborokat az új alkotmányával - vélekedett Török Gábor. A politológus szerint az elmúlt időszak egyik legfontosabb tanulsága, hogy a Fidesznek az a törekvése, hogy centrális politikai erőtérbe mozduljon el, és egyedüli kormányképes erőnek mutassa magát, mintha komoly sérüléseket szenvedett volna a gazdaságpolitikai célok miatt.

Kezd visszaállni a hagyományos, megszokott politikai megosztottság, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a Fidesz és az általa elfogadott új alaptörvény akkor is beszorulhat ebbe az erőtérbe, ha a parlamentben kétharmados többsége van a pártszövetségnek - emelte ki a Vision Politics igazgatója.

Török Gábor úgy látja, a legitimációs problémát megoldaná, ha a kormány népszavazásra bocsátaná az új alkotmány tervezetét, és jó esélye lenne, hogy megkapja a többséget. Ezek után nehéz lenne azt mondani, hogy ez csak a Fidesz-KDNP alkotmánya, de erre nem látszik szándék - tette hozzá.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.