Török Gábor: a háború több szempontból is kellemetlen Orbánnak
Szerinte az elmúlt 12 évben először fordul elő, hogy az egész országot foglalkoztató ügyben láthatóan megosztott a kormány saját szavazótábora.
Váratlanul nehéz helyzetbe került a Fidesz a 2022-es választás előtt az ukrajnai helyzet miatt – mondta a hvg360-nak Török Gábor politikai elemző. Szerinte az elmúlt 12 évben először fordul elő, hogy az egész országot foglalkoztató ügyben láthatóan megosztott a kormány saját szavazótábora.
„Látszik, hogy a Fidesz szavazótábora az orosz–ukrán háború és az elvárt magyar álláspont kérdésében megosztott. Ez persze nem független a Fidesztől, amely az elmúlt években gondosan „felnevelt egy olyan szörnyet”, a propagandájával táptalajt adott egy olyan gondolkodásnak, amelyik most részben a lépéseit veszélyezteti, korlátozza, részben a saját politikájára lehet veszélyes. Ez pedig a kormánypárti oldal gondolkodásába nagyon mélyen beépült orosz propaganda. Ezzel hirtelen két korlátja lett a kormányzati politikának. A szövetségesi elvárások korábban is megvoltak, de egy háború esetén ez egészen mást jelent, mint békeidőben. A másik oldalon pedig a saját választóinak egy része állít korlátot, mikor erőteljesen elvárja, hogy a kormány folytassa a keleti nyitás politikáját, az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok mellett. Ez nagyon megnehezíti Orbán pávatáncát” – mondta.
Tapogatóznak
Az elemző úgy látja, a Fidesz próbál a jó irányba tapogatózni, és ebben a nehéz helyzetben is próbál olyan kommunikációs irányokat találni, ami rezonálhat a választóközönségével. „Ilyennek gondolom a békepártiság hangsúlyozását, csak aztán mindig történik valami, ami újabb nehézséget okoz, és amire ismét reagálni kell. Például a fegyverszállítások kérdésére, a NATO-kapcsolatokra, vagy éppen Ukrajna EU-s tagságának a kérdésére. Ez mind olyan, ami megosztja a Fidesz-tábort, nem pedig újabb támogatókat hoz a kormánypártnak. Egyelőre az ellenzék sem használja ki jól a Fidesz nehéz helyzetét, szerintem sok olyan hibát elkövetett, ami a Fidesz helyzetét inkább könnyíti, mint nehezíti” – jelentette ki.
Török szerint a nem elkötelezett választók fejében két kép viaskodik egymással. „Az egyik, hogy mekkora kárt tett az elmúlt 12 év oroszpolitikája, Orbán Viktor követett-e el ezzel kapcsolatban hibát, menyire voltak jó döntések az orosz partnerséget erősítő lépések. A másik, hogy vajon az ország számára mennyire jelent veszélyt egy kormányváltás, a jelenlegi ellenzék egyértelműbb elköteleződése az EU és a NATO iránt mennyire probléma Oroszország számára” – vélekedett.
Török korábban arról írt, hogy Orbán Viktor a február közepi balatonfüredi frakcióülésen nem sorolta fel a kockázatok között az orosz–ukrán háborút. „A véleményvezérek valószínűleg azért követték el azt a hibát, hogy a lehető legmagabiztosabban álltak bele abba az álláspontba, hogy nem lesz háború, mert magától Orbán Viktortól is ezt hallhatták Balatonfüreden” – mondta.
Kellemetlen helyzet
Az elemző most arra is reflektált, hogy Benkő Tibor honvédelmi miniszter a támadás előtti napon azt magyarázta a köztévében, hogy Oroszország békefenntartókat küld a szakadár köztársaságokba. „Ez komoly politikai hiba, de amiről beszélt, az ugyanaz, amiben a kormány gondolkodott, meg amiről a kormányzati elemzések szóltak. A háború megindításáig nem volt olyan felelős kormányzati politikus, aki komolyan mérlegelte volna ezt a lehetőséget. Ez felveti annak a kérdését, hogy vajon hogy működnek a szolgálatok, milyen az információszerzés, a felderítés, az elemzőmunka, ami a végén nem jutott el oda, hogy mérlegelésre érdemes forgatókönyvként kezelje a háborút. Ráadásul azt sem mondhatjuk, hogy senki sem látta előre, hiszen az amerikaiak folyamatosan erről beszéltek. Ezekre lekicsinylő, gúnyolódó kormánypárti reakciók érkeztek. Nem akarom felmenteni a honvédelmi minisztert, de szerintem itt rendszerszintű problémát látunk, Magyarország elvesztette azt a képességét, hogy előre lássa a folyamatokat. A háború után mindenképp érdemes átgondolni, hogy mi vezetett idáig” – jelentette ki.
Többen úgy vélik, Orbán geopolitikai pozíciókat biztosított Putyinnak és Kínának, és megdőlt a tévedhetetlenségének látszata. Török erről most azt mondta: „Szerintem ez egy rettenetesen kellemetlen helyzet a kormány és különösen Orbán Viktor számára, már önmagában az is, hogy hibás volt a háborúval kapcsolatos korábbi helyzetértékelése. „Nyilván van a jobboldali kormánypárti pozíció is, amiből az egészet úgy lehet látni, hogy nem kellett volna olyan messzire és mélyre menni az orosz kapcsolatokban. Kérdés, hogy ez mennyire hatja át a Fidesz-tábort, elsősorban a fideszes véleményvezérek gondolkodását. Szerintem a választás előtt ennek olyan nagy tere nem lehet. A tévedhetetlenségbe vetett hit akkor dőlhet meg, ha a Fidesz nem nyeri meg a választásokat, vagy csak patthelyzet körüli eredményt ér el. Akkor egyértelmű lesz az értelmezés, hogy ez az orosz–ukrán háború és a korábbi oroszpolitika miatt következett be. De ez csak a választás után lehet téma a jobboldali táboron belül” – mondta.
(Kiemelt kép: Török Gábor elemző, forrás: Facebook)