"Több tízmilliós tartozással is kezdheted majd az életed"

Van, aki tárgyalna. Más tüntetne. Vagy már alig várja, hogy végezzen, és „elhúzzon ebből az országból”. A sokadik verzió után úgy fest: körvonalazódik a felsőoktatás átalakítása.

2011. október 21., 18:37

Az egyetemi vezetők közül senki sem vitatja, hogy reformra szükség van.

– Ám a szeptemberben elénk került koncepció előtt szerepelt egy „Hatalompolitikai indoklás” című szöveg. Szokatlan. Szerintem véletlenül benne hagyták – mondja Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora.

– Ha a törvényt így fogadják el, súlyosan csorbul az egyetemi autonómia. Három tárca is beleszólhat majd a vezetői kinevezésekbe – a rektoréhoz a Nefmi egyetértése szükséges, a gazdasági főigazgatót az NFM, a kincstári főfelügyelőt az NGM minisztere nevezi ki a rektor véleményének meghallgatásával –, s ez nonszensz. Lenne majd tudományegyetem, egyetem és főiskola azzal a céllal, hogy pár éven belül a középső kategória megszűnjön. De hiába küzdene például a Corvinus a tudományegyetemi státusért – amely nyolc kar és tizenötezer hallgató felett adható –, ha a minisztérium dönti el, milyen képzést és mekkora létszámmal indíthatok. Amennyiben a tervek megvalósulnak, beszűkül a tér, hatalmas ütközések várhatók. Diáknak, rektornak sem lesz könnyű lenni.

A Pécsi Tudományegyetem egyik előadójában a helyi hallgatói önkormányzat szervezett fórumot. Kevesebb államilag finanszírozott hely, drágább, részben vagy teljesen önköltséges képzés, diákhitel 2.0 – sorolják a változásokat, de a padsorokban majszolgatott szendvics akkor akad először a torkon, amikor a példákhoz érnek.

– Pécsett egy fizetős jogászképzés most 145 ezer per félév. A sajtóban megjelent táblázat szerint ez önköltségen 580 ezer lesz.

Döbbent moraj.

– De persze lesz hitel. Így akár több tízmilliós tartozással is kezdheted majd az életed – magyaráz a HÖK-ös.
– Ki adja a hitelt? A bank vagy az állam?
– Mennyi lesz a kamat?

Kérdések garmadája s „nem tudjuk” feleletek sora.

Hogy melyik kormányzati terv verte ki végképp a biztosítékot a diákoknál, és hogy mit tesz a HÖOK, megtudhatja a 168 Órából.

(Ha szeretné elolvasni a teljes cikket,

itt megrendelhetia 168 Óra nyomtatott vagy digitális változatát.)