Így alakul a téli szünet az iskolákban

A nyári vakáció mellett talán a téli szünet a leginkább várt esemény a diákok körében.

2024. december 4., 12:27

Szerző:

Az idei év egészen kedvező a tanulók számára, ugyanis a téli szünet 2024-ben a megszokottnál hosszabbra nyúlik – mutatott rá az Eduline.

Érdemes lehet akár hosszabb utazást vagy családlátogatást is betervezni, ugyanis a naptár ezúttal a diákoknak kedvezett: a karácsony ebben az évben éppen a hét közepére, egy szerdai és egy csütörtöki napra esik, az előtte lévő napokat pedig áthelyezett munkanapokkal oldották meg. A két ünnep közötti időszak hagyományosan egyébként is a téli szünet részét képezi, de még az új év első napjai is úgy alakulnak, hogy a gyerekek plusznapokat nyernek.

A gyerekek nyilvánvalóan örülnek a szokásosnál több szabadidőnek, és az oktatási szünet a pedagógusok számára is kedvező lehet, bár a legtöbb intézményben a január első napjai már az előkészületekkel telnek.

A téli szünet a gyerekeknek jó, de a szülőknek fejtörést okozhat

A pihenés nagyon fontos mindenki számára, azonban egy-egy család életét megbonyolíthatja, hogy ebben az évben ennyire hosszú a téli szünet, hiszen a gyerekek felügyeletét is meg kell oldani. A munkarend azonban nem olyan kegyes a felnőttekhez, mint a diákokhoz.

Mint arról a 168.hu is beszámolt, a munkaszüneti napok 2024-ben kissé módosulnak annak érdekében, hogy mindenkinek hosszabb lehessen a karácsonyi pihenés, azonban ez egyúttal azt is jelenti, hogy a szombati napok áthelyezett munkanapok a hónap első felében. December 24-e egyelőre nem munkaszüneti nap, bár ennek igénye időről időre felmerül. Idén egy keddi napra esik, és pihenőnapnak számít majd, ám hivatalosan december 7-én, szombaton le kell dolgozni. Ugyanez áll december 27-re is, ami egy pénteki nap, de karácsony után, egy hétvége előtt nagy valószínűséggel sokan egyébként sem dolgoztak volna. Ez a nap is pihenőnap, ugyanakkor december 14-én, szombaton le kell dolgozni ezt a munkanapot is.

A fentieket leszámítva a szülőknek dolgozniuk kell, ami azért problémás, mert a szakképzésben és közoktatásban tanulók téli szünete ettől eltérően alakul. Az utolsó tanítási nap december 20-a péntek lesz, tehát december 21-től már csak a karácsonyi készülődésre koncentrálhatnak a tanulók. December 23-a iskolai szünetnek számít, de mivel ez egy hétfői nap, és sok munkáltató ettől nem tud, és nem is akar eltekinteni, a szülők itt csak abban az esetben tudnak otthon maradni a gyerekekkel, ha szabadságot vesznek ki.

A december 24-től december 29-ig tartó időszak gyakorlatilag egy hatnapos hosszú hétvégének minősül a naptárnak és az ünnepnek köszönhetően. December 30-a és 31-e szintén iskolai szünet, ám a szülők számára ez is munkanap. Január elseje a karácsonyhoz hasonlóan a hét közepére, szerdára esik, és a diákokat a következő két napra már nem hívják be az oktatási intézményekbe, hiszen ezt követően ismét két szünnap következik a hétvége miatt. Így az első hivatalos tanítási nap január 6-a hétfő lesz, ami azt jelenti, hogy a tanulók összesen 16 egybefüggő napot kapnak a pihenésre.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)