Karácsony hitelből: ezek a leggyakoribb hibák ajándékvásárláskor

Sokak számára idén is hitelfelvételből megoldott a karácsony, ám ez sok buktatót rejt.

2024. november 22., 14:21

Szerző:

Az ajándékvásárlási láz közepén a hitelfelvétel is egy opció, ám nem biztos, hogy a karácsony kedvéért megéri meggondolatlanul személyi kölcsönhöz folyamodni. A pénzügyi tudatosság népszerűsítése érdekében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is kampányt indított – írta meg a Pénzcentrum.

Az ünnepek közeledtével egyre többen kezdték el beszerezni az ajándékokat, ám ez nem feszültségektől mentes: egyrészt az áhított árucikkek ára emelkedett, másrészt sokan az évnek ebben az időszakában vásárolják meg a nagyobb beruházást igénylő műszaki, vagy egyéb eszközöket, így hatalmas forgalomra kell számítani mindenhol. Ebben az is szerepet játszik, hogy számos kereskedő ilyenkor a szokásosnál nagyobb akciókkal hirdeti meg a termékeket, de jellemzően egy drágább termék ára még ilyenkor is megterheli a családok költségvetését.

Akinek nem áll rendelkezésére megfelelő pénzügyi keret, mégsem szeretne lemondani ezekről a termékről, sok esetben hitel vesz fel, ezzel pedig komoly pénzügyi csapdába esik, különösen akkor, ha nem elég körültekintő, és nem tájékozódik előzetesen a hitel feltételeiről.

A karácsony előtti eladósodástól óvnának a szakemberek

A november és a december az ilyen jellegű személyi kölcsönök felvételének kiemelt időszaka, így a Magyar Nemzeti Bank is ekkora időzítette „A hitel nem ajándék” elnevezésű kampányát. Céljuk, hogy mindenkit arra ösztönözzenek, hogy tudatosabban tervezzék meg a kiadásaikat, és az ünnepek ellenére se vegyenek fel olyan jellegű hitelt, amelynek a törlesztése később hatalmas problémát okoz majd.

A pénzintézet különböző pénzügyi ismeretekhez köthető kvízjátékokkal és egy aloldallal is segíti a lakosságot, valamint számos információval szolgálnak arra nézve is, hogyan lehet megelőzni a túlköltekezést. A speciálisan erre a célra kialakított felületen többféle kalkulátor lehet irányadó a kiadások megtervezéséhez.

Kiemelték, hogy aki mégis hitel felvételét fontolgatja, mindenképpen ellenőrizze az adott kölcsön futamidejét, törlesztőrészleteit, valamint a teljes hiteldíj mutatóját (THM) - ez utóbbiról rendszeresen elfeledkeznek a hitelfelvevők, pedig az első törlesztőrészlet aktuálissá válásakor kellemetlen meglepetést is okozhat, hogy mekkora összeget kellene kifizetni. Aki a fentiek ismeretében is ragaszkodik valamilyen banki hiteltermékhez, akár az MNB oldalán is tájékozódhat a lehetőségekről.

Kiemelték azt is, hogy mind a személyes, mind az online vásárlások során érdemes figyelni arra, hogy egyre több csaló próbálkozik különböző módszerekkel, a támadásokat pedig csak akkor lehet kivédeni, ha a vásárló tisztában van a lehetséges veszélyekkel. Ugyanez igaz a hibás vagy cserélendő termékekre: ezekben az esetekben is érdemes tájékozódni a számlaadási és cserejogra vonatkozó aktualitásokról.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)