Munkaszüneti nap helyett szombatonként is dolgozni kell decemberben

Bár sokan két munkaszüneti napként tekintenek rá, de év végén rövidebbek lesznek a hétvégék.

2024. november 30., 13:19

Szerző:

Nem lesz könnyű a december, ugyanis kevesebb munkaszüneti nap könnyíti meg a munkavállalók életét – legalábbis látszólag. Ezzel kapcsolatban sok a félreértés, pedig érdemes felkészülni arra, hogy a karácsony kedvéért a hónap első felében többet kell majd dolgozni.

Bár a köznyelvben munkaszüneti napként emlegetik a szombatot és a vasárnapot is, legalábbis a nappali, 40 órás munkarendben dolgozók, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy a munkaszüneti napokat jogszabály írja elő, és ezek a naptárban piros betűs ünnepként emlegetett napok. Ezek közé tartozik a karácsony (december 25-26.), illetve január elseje is.

Az általános, tehát a hétfőtől péntekig tartó munkarend szerint azonban a szombat és a vasárnap alapvetően nem munkaszüneti, hanem pihenőnap, feltéve hogy a munkáltató máshogy nem rendelkezik a munkavégzésről. Ezt azonban egyrészt a dolgozó tudomására kell hozni a munkavégzés megkezdése előtt, mint feltétel, másrészt a vasárnapi napokra ebben az esetben bérpótlék jár, ha mégis dolgozni kellene.

A hétvége bizonyos munkakörökben nem a pihenésé, de a legtöbben azért így tekintenek rá. Nekik nem lesznek könnyűek a következő hetek, ugyanis az állam által meghatározott módon alakulnak át a szombatok munkanapokká.

December 24. nem munkaszüneti nap, idén mégis az lesz

Több más szektor mellett a kereskedelemben dolgozók számára is vonzó lehet a Jobbik azon ötlete, hogy december 24-ét nyilvánítsák munkaszüneti nappá. A szenteste ellenére ez a nap hivatalosan egyelőre munkanap, bár a legtöbben igyekeznek ilyenkorra kivenni a szabadságukat, és számos munkahelyen ilyenkor már nem zajlik érdemi munkavégzés.

A Portfolió írt arról, hogy a Jobbik népszavazást kezdeményezett a kérdésben, amelyet a Nemzeti Választási Bizottság hitelesített is, ám egy Kúriához benyújtott kifogás miatt ezt egyelőre nem tartják meg. Tavaly sem sikerült a pártnak végigvinnie ezt a kérdést, és bár Gulyás Gergelynek is feltettek ezzel kapcsolatban néhány kérdést a november 14-i kormányinfón, de úgy tűnik, egyelőre a többség nem támogatja ezt a kezdeményezést. Elsősorban gazdasági szempontból problémás, hogy december 24-e is munkaszüneti nap legyen, ugyanis ettől a gazdasági teljesítmény visszaesését várják, amit szeretnének elkerülni.

Csakhogy néha a politikusok akaratát is felülírja a naptár. Bár még a környező országokban sem túl gyakori, nálunk azonban viszonylag gyakran alkalmazzák az áthelyezett munkanapok intézményét, így mesterségesen generálva hosszú hétvégéket és több egybefüggő szabadnapot, ha épp olyan napra esnek a munkaszüneti napok, amikor a hétvége előtt vagy után csak egyetlen munkanap lenne esedékes. Ezt ugyan sokan vitatják, de a legtöbben örülnek, hogy néhány napig nem kell foglalkozniuk a munkával.

Ez a helyzet áll elő idén decemberben is: mivel a karácsony éppen a hét közepére, egy szerdai, illetve csütörtöki napra esik, államilag úgy szabályozták a szabadnapokat, hogy áthelyeztek néhány munkanapot. Mindez azt jelenti, hogy a december 24. pihenőnap lesz, ám hivatalosan december 7-én, szombaton le kell dolgozni. Ugyanez áll december 27-re is, ami egy pénteki nap, de karácsony után, egy hétvége előtt nagy valószínűséggel sokan egyébként sem dolgoztak volna. Ez a nap is pihenőnap, ugyanakkor december 14-én, szombaton le kell dolgozni ezt a munkanapot is.

Bár december első két hete hosszúnak tűnik majd, de ezzel gyakorlatilag egy hatnapos hosszú hétvégévé válik a karácsonyi hét, ami nagyon ritkán fordul elő.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)