Tarlós nyer: privatizált BKV és egészségügyi összevonások
Mennyi esélye van Tarlós Istvánnak Budapest teljes irányítására? Privatizálja-e a Fidesz jelöltje a BKV-t? Igaz, hogy a kormánypárt Horváth Csaba, MSZP-s főpolgármester-jelölt ötletét valósítaná meg Budapesten? Esélylatolgatás és legendavadászat az önkormányzati választások előtt.
A felmérések alapján Budapest főpolgármesterének legfőbb esélyese a Fidesz jelöltjeként indított Tarlós István. Az viszont még kérdés, hogy a város irányításához meg lesz-e, illetve hogyan lesz meg a Fidesz, valamint Tarlós közgyűlési többsége. Az új törvény alapján a fővárosban 33 közgyűlési tag lehet.
Amennyiben nem változnak jelentősen a tavaszi választáshoz képest az erőviszonyok Budapesten, akkor a Policy Agenda becslései szerint a Fidesz 16, az MSZP 9, az LMP 4, a Jobbik 3, míg az MDF 1 képviselői helyet szerezhet. a politikaelemző intézet szerint koalíciós partner nélkül Tarlós nem szerezhet többséget a közgyűlésben. Ennek függvényében jobban érthető az LMP magatartása is, amely párt érezve a helyzetet számol azzal, hogy esetleg koalícióra lép a Fidesszel, és így önálló karaktert mutathat a város vezetésében, ezzel növelve szavazótáborát.
Lopakodó privatizáció a BKV-nál?
A Fidesz főpolgármester-jelöltje nemrég azt nyilatkozta az
Origónak, hogy új budapesti és elővárosi közlekedési rendszer, közlekedési szövetség létrehozását tervezi. - Legalább tíz éve beszélnek a budapesti és elővárosi közlekedési rendszer, közlekedési szövetség létrehozásáról - mondta Tarlós István.– Budapesten a MÁV-val és a Volánnal közösen képzelhető el egy ilyen rendszer, ami közös, regionális tarifarendszert, közös menetrendet, részben közös infrastruktúrát feltételez. Utóbbi már önmagában költségcsökkentő hatással bír. És persze létre kell hozni azt az infrastruktúrát, amire lett volna elég ideje a szocialista, szabad demokrata vezetésnek. Ennek több eleme van, például a város szélén vagy a nagy csomópontoknál az őrzött P+R parkolók megépítése. Hogy milyen lépések lehetnek eredményesek? Például Budapesten a buszközlekedés jelentős részének kiszervezése a BKV-tól, megfelelő garanciákkal bíró szerződések alapján. Mindjárt kisebb probléma lenne az is, hogy gyakorlatilag a teljes buszállományt ki kellene cserélni. A BKV-nak a járműállomány elhasználódása miatt a 90 milliárdos külső adóssága mellett van körülbelül 300 milliárdos belső adósságállománya is. Ez csökkenne.Az elmúlt napokban egyre többet hallani arról, hogy a BKV külső vállalkozásokba viszi ki az utasszállítás jelentős részét.
Galba-Deák Ádám, a Zöld Baloldal jelöltje ezt úgy értelmezte, hogy a kormánypárt jelöltje a közlekedési vállalatot úgy szervezné át, hogy magánvállalkozásokat vonna be az üzemeltetésbe. Galba-Deák véleménye szerint ez nem más, mint burkolt privatizáció. A Zöld Baloldal jelöltje azt mondta a 168 Óra online-nak: a privatizáció újabb százmilliókat fog elvinni a cégtől magánzsebekbe. – A terv kényszervállalkozóvá zülleszti az általában amúgy is alulfizetett BKV alkalmazottakat és a külsős cégek bevonása miatt bizonytalan technikai hátterű közlekedési eszközök tűnhetnek fel Budapest utcáin - közölte lapunkkal a Zöld Baloldal jelöltje.
Holdingba a kórházakkal
Szemlátomást a Fidesz-kormány is rádöbbent arra, amire már a Gyurcsány Ferenc vezette kabinet is: nincs elég pénz az egészségügy finanszírozására. Mivel a vizitdíjat és ezzel a reformokat elsöpörte a népszavazás, ezért a Fidesz különböző megoldásokon dolgozik; az egyik lehetőség, hogy óriás holdingba vonnák össze a fővárosi kórházakat. Ezt már a Népszabadság írta a szerdai számában.
Pesti Imre, a párt egészségügyért felelős budapesti alpolgármester-jelöltje az Önkormányzati Egészségügyi Napok elnevezésű szakmai konferencián beszélt erről. Közlése szerint a gyakorlatban már a kipróbált szabolcsi modell szerint szervezik át a fővárosi ellátó rendszert.
A holding 2012-től működne. A politikus szerint a megvalósításhoz azért kell ennyi idő, mert a modell feltétele az egységes informatikai rendszer alkalmazása, valamint tisztázni kell azt is, hogy mi legyen a feladatok megosztása a Budapesten működő országos intézetek, egyetemi klinikák és a holdingba szerveződött kórházak között.
A
Hírszerző emlékeztet: Horváth Csaba egyébként évekkel ezelőtt hasonló tervet akart megvalósítania fővárosban. A Budapest Egészségügyi Modell keretében a Fővárosi Önkormányzat által kezelt kórházat egyetlen holdingba szervezték volna. A Fidesz ugyan egyetértett a koncepcióval, de nem így csinálta volna.Holdingosítás: az eszközbeszerzés összehangolásán sokat lehetne spórolni
Lát racionalitást a fővárosi kórházak gazdasági működésének egyesítésére a Kórházak és Rendelőintézetek Szövetségének elnöke. Pusztai Dezső a
Klubrádió Reggeli gyors című műsorábanelmondta: a fő cél, hogy egy olcsóbb és ésszerűen működő rendszert hozzanak létre. A megoldás kulcsa az lehet, ha a gyógyszerek és műszerek beszerzését össze lehet hangolni.A régi, elavult telephelyeket szerinte fel kell számolni és értékesíteni kell, a bevételeket pedig vissza kell tenni az egészségügybe, az jót tenne az ágazatnak. Hozzátette: óriási ellenállással kell számolni majd, hisz most mindenhol van főigazgató és önálló gazdálkodás.
Kökény: a Fidesz és Tarlós István arcátlan módon ismét félrevezeti a budapestieket
Azzal a javaslatukkal, hogy holdingba szerveznék a 12 budapesti kórházat, azt a Horváth Csaba főpolgármester-jelölt és a budapesti szocialisták által kidolgozott kész tervet lopták el, amely már meg is valósult volna, ha a Fidesz nem szavaz rendszeresen a terv megvalósítása ellen - közölte Kökény Mihály az MSZP Egészségpolitikai Tanácsadó Testületének elnöke a 168 Óra online-nal.
A politikus szerint Tarlós Istvánnak és a fővárosi Fidesznek az elmúlt években lett volna lehetősége arra, hogy a budapesti kórházak egységes szervezetbe foglalásával javítsa a budapestiek egészségügyi ellátásnak színvonalát. Horváth Csaba főpolgármester-jelölt először 2008. március 10-én terjesztette a Fővárosi Közgyűlés elé javaslatát a Budapesti Egészségügyi Modell kialakításának elvi koncepciójáról. Ekkor is és 2009.augusztus 27.-én, amikor a Fővárosi Közgyűlés a Budapest Egészségügyi Modell konstrukcióját fogadta el a Fidesz frakció és Tarlós István nemmel szavazott.
Ha többek közt a Fidesz nem hátráltatja a Horváth Csaba által kezdeményezett Budapesti Egészségügyi Modell megvalósítását, akkor már ma is egységes szervezetben működne a 12 budapesti kórház. Már az idei évtől korszerűbb munkafeltételek, műszerezettség, valamint nagyobb elismerés mellett dolgozhatnának a fővárosi egészségügyi dolgozók és jobb minőségű, komfortosabb ellátást kapnának a budapestiek. Már működne mindaz, amit a Fidesz most 2012-re ígér a budapesti kórházakban: az egységes informatika, az egységes kontrolling, az egységes és takarékos közbeszerzés, az egységes betegútmenedzsment.
A budapesti Fidesz ezzel a javaslatával ismét bizonyította, hogy csak szavakban és ígérgetések szintjén akarja a budapestiek javát, amennyiben cselekvésre kerül a sor, akkor semmit nem számít nekik a fővárosi polgárok érdeke - közölte lapunkkal az MSZP-s politikus.