Tovább szigorítanák az átláthatósági törvényt
A Fidesz újabb módosító javaslatokkal szigorítaná a „közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezetet, amely a külföldről támogatott szervezetek működését korlátozná, miközben az ellenzék szerint a jogszabály a civil társadalom elhallgattatására irányul.
A Fidesz újabb módosító javaslatokat nyújtott be a „közélet átláthatóságáról” szóló törvénytervezethez, amelyet korábban Orbán Viktor miniszterelnök „húsvéti nagytakarításként” harangozott be. Az átláthatósági törvénytervezet célja a külföldről támogatott, Magyarország szuverenitását veszélyeztető szervezetek jegyzékbe vétele és működésük korlátozása – számol be róla az Index.
Fokozódó szigor és fokozódó vita a közélet átláthatóságáról szóló törvény körül
Az Index birtokába jutott dokumentum szerint a jegyzékbe vett szervezetek csak engedéllyel fogadhatnak el külföldi támogatást, nem részesülhetnek az adózók személyi jövedelemadójának 1%-os felajánlásaiból, vezetőiknek pedig vagyonnyilatkozatot kell tenniük, és kiemelt közszereplőnek minősülnek.
A javaslat indoklásában kifejtették, hogy „a jegyzékre került szervezetek nem részesülhetnek a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló törvény szerinti befizetett adó egy százalékának megfelelő támogatásban, így a javaslat kezeli azt a helyzetet, amikor a magánszemély felajánlását követően kerül fel a kedvezményezett a jegyzékre”.
A fenti rendelkezéseket első alkalommal a 2025. évi rendelkező nyilatkozatoknál kell alkalmazni a jegyzék 2025. augusztus 1-jei állapota alapján.
A nyilatkozattételt követően – a közélet átláthatóságáról szóló törvény szerinti – jegyzékre vett kedvezményezett javára felajánlott adóösszeg a Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért szervezetet illeti meg.
Szintén fontos változás, hogy a módosítás a „külföldi” fogalmából törli a más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgárokat.
Az ellenzék élesen bírálja a javaslatot, politikai bosszúnak és a civil társadalom elnyomásának tartva azt. Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője szerint a törvény egységbe kovácsolja a civileket, az ellenzéket, a médiát és a magyar társadalmat.
A kormány álláspontja szerint a törvény a nemzeti szuverenitás megerősítése érdekében a közélet átláthatóságának jogi, intézményi garanciáit teremti meg. Répássy Róbert államtitkár hangsúlyozta, hogy a törvény célja a választások befolyásolására törekvő külföldi finanszírozású propaganda elleni fellépés.
A törvényjavaslatról várhatóan a következő napokban szavaz az Országgyűlés.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: KISBENEDEK Attila / AFP)