Sztrájktárgyalást kezdeményeznek az egészségügyi dolgozók
Az egészségügyi dolgozók sztrájktárgyalást kezdeményeznek a kormánnyal, és akár egy tiltakozó akció is elindulhat.
Szakmai egyeztetésre gyűltek össze az egészségügyi szakdolgozók csütörtökön. A zártkörű esemény egyik pontja a kétlépcsős béremelés üteme volt, ami felháborodást váltott ki a szakdolgozók közül. Mint ismeretes, egy év végi rendelet szerint nem januártól, hanem csak júliustól kapnak béremelést a szakdolgozók, a második béremelést pedig csak 2024 márciusától kapják meg. Az emelés éves szinten 10–12 százalékos, ami a jelenleg 20 százalék feletti inflációt sem kompenzálja.
Ezért Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke a 24.hu-nak elmondta, hogy sztrájktárgyalást kezdeményeznek a kormánnyal. A törvény szerint sztrájktárgyalást a kormánnyal való megállapodás alapján lehet folytatni, és meg kell állapodni az elégséges szolgáltatásokban.
Tiltakozó akciók viszont csak akkor lesznek, ha a FESZ tagjainak legalább tíz százaléka előzetes nyilatkozatban csatlakozik. Ez a tiltakozás lehet egy közös szimbólum használata, de felmondások letétbe helyezése vagy az önként vállalt túlmunka felmondása is – az utóbbi kettőre felmérések szárint van hajlandóság.
A szervezés viszont azért nehéz, mert a FESZ szerint nem minden intézményben lenne hatékony ugyan az a megmozdulás. Bár a bér mindenhol probléma, az orvosokkal való együttműködés mindenhol más: van, ahol közösen lehet velük fellépni, de van, ahol nem olyan jó a kapcsolat az orvosok és a szakdolgozók között – közölte a lappal Soós.
Abban biztos Soós Adrianna, hogy bármilyen tiltakozó akcióba kezdenek is, a munkáltatókat a szakszervezet biztosítja, hogy a fellépés nem ellenük irányul, hanem a dolgozók anyagi helyzetének javítása a cél.
A bérrendezésen kívül a munkavégzés helyének egyoldalú meghatározását is kifogásolják a szakdolgozók. Ez a szabály lehetővé teszi, hogy ahol szakdolgozóhiány van, ott a megyén belül átrendeljék egy másik intézménybe a dolgozót.
(Kiemelt kép: Egészségügyi dolgozók tüntetése a Hősök terén, 2021.07.1-én. Fotó: Merész Márton / 168)