Sztrájkra is készek az orvosok

Két napja újabb nyílt levelet küldtek a hálapénz és az egészségügyben uralkodó állapotok miatt tiltakozó orvosok az Emminek. A minisztérium azóta sem válaszolt a Facebookon szerveződött, ma már több mint kétezer tagot számláló orvoscsoportnak. Időközben a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet is közleményben szólította fel a társadalmat, hogy támogassák az 1001 orvos hálapénz nélkül céljait.

2016. január 6., 16:26

Az egészségügyisek segélykiáltása a betegek jogaiért is szól – címmel adott ki közleményt ma a TASZ, amelyben többek között a következőket sorolják:

„A 781 orvos és az ápolók nevében megszólaló Sándor Mária is az egészségügyi dolgozók valódi anyagi megbecsüléséért (is) felszólal.

Azért, hogy ne kelljen másod- és harmadállásokat vállalni, azért, hogy az orvosoknak és mindenkinek, aki csak teheti és meri, ne kelljen külföldre mennie dolgozni. Az egészségügyben dolgozók kiszolgáltatottsága átsugárzik a betegekre is: erre tökéletes példa a hálapénz.

A hálapénz tulajdonképpen a korrupció lágy formája, amit a GKI adatai szerint az egészségügyi szolgáltatást igénybe vevők háromnegyede fizet, és a döntő többség (70 százalék) úgy gondolja, hogy enélkül rosszabb minőségű ellátást kapnának.

A jelenlegi rendszer azt a hamis látszatot tartja fent, hogy a befizetett egészségügyi hozzájárulásért cserébe mindenkinek egyenlő minőségű és teljes körű ellátás jár. Ezzel a hamis látszattal több kezdeményezés is igyekezett leszámolni, azonban ezek rendre megbuktak.

A hálapénzből valójában az egészségügyi dolgozók szűk köre húz nem is kevés hasznot, illetve a jelenség érvet szolgáltat a béremelés elodázására.”

Mivel a TASZ szerint a nyílt levelet hétfőig aláíró 781 orvos segélykiáltása, az ápolók bérkövetelése a betegjogokról is szól, ezért azt javasolja az állampolgároknak, hogy tegyenek eleget az 1001 orvos a hálapénz ellen csoport felhívásának és írjanak az Emberi Erőforrások Minisztériumának.

Az Emmi, bár az orvoscsoport nyílt levelére nem válaszolt, kiadott egy – meglehetősen rózsás képet festő – sajtóközleményt:

„A kormány minden véleményt meghallgat, folyamatos a konzultáció az egészségügyi ágazati érdekképviseleti szervezetekkel, és az egészségügyi dolgozók számíthatnak a polgári kormányra.

A polgári kormány ugyanis elkötelezett a betegellátás színvonalának emelése és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeinek és anyagi megbecsülése javítása mellett.

Az egészségügy volt az első, ahol béremelési programokat indítottunk, az elmúlt években kilencvenötezer egészségügyi dolgozó bérét emeltük, 2016. januártól negyvenháromezer ápoló és tizennyolcezer orvos kap magasabb bért, a szakvizsgázott fiatal orvosok havonta százötvenegyezer forint plusztámogatásban részesülhetnek, a szakorvosi minimálbér nettó kétszázhetvenezer forintra emelkedik, a rezidenseket oktató orvosok rezidensenként havonta plusz ötvenezer forintot kapnak.

A béremelések mellett csökkentettük az orvoselvándorlás mértékét, csökkentettük a kórházak adósságát és a rendszerváltás óta legnagyobb, ötszázmilliárdos fejlesztést hajtottunk végre az egészségügyben, ezen belül a kórházi infrastruktúra több mint 322 milliárd forintból újult meg, míg kórházi eszközökre/műszerekre 104,6 milliárd forint fejlesztési forrás került, amelynek köszönhetően országszerte sorra újulnak meg a kórházak és rendelők, új gépeket, eszközöket biztosítunk számukra.

Mindemellett év végén hétmilliárd forintot biztosítottunk az egészségügyi intézményeknek az Egészségbiztosítási Alap maradványból. A kórházak 2015 decemberében így a járóbeteg-szakellátás ösztönzésére 4,7 milliárdot, a várólista-csökkentésben való aktív részvételért egymilliárd forintot, az onkológiai diagnosztikában vállalt többlettevékenységért nyolcszázmillió forintot, míg az egynapos ellátások ösztönzésére ötszázmillió forintot kaptak az E-alap-maradványból.”

Bár a minisztérium szerint egymás érik a pozitív eredmények az egészségügy terén, az ott dolgozók továbbra is elégedetlenek, úgy tűnik, akár sztrájkra is sor kerülhet, ha nem sikerül a kormánytól érdemi lépéseket kicsikarniuk. Az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport egyik tagja, Lovas András aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos így nyilatkozott a 168 Óra Online-nak:

„Természetesen minden orvos és ápoló kolléga nagyon örül egy új műtőblokk vagy épületszárny átadásának és a legmodernebb orvosi technikát képviselő eszközbeszerzésnek.

Az egészségügyi infrastruktúra fejlesztését az Európai Unió forrásaiból a magyar polgárokért hajtják végre, a betegellátás javítása céljából. Pusztán annyi a probléma ezzel, hogy nincs orvos és szakdolgozó, aki az infrastruktúrát kellő létszámban, megfelelő tudással üzemeltesse. Ennek érdekében elkerülhetetlen, hogy a döntéshozók hosszú távú egészségügyi koncepciót tegyenek le az asztalra, mely az elkövetkezendő évtizedekben biztosítani fogja a betegek biztonságos ellátását.

A hálapénz egészségügyből történő kivezetésének kérdésére nem kaptunk semmilyen választ, amiből azt feltételezem, hogy a kormányzatnak jelenleg nem áll szándékában megszüntetni azt a korrupción alapuló feketegazdaságot, mely béklyóba köti az egészségügyet és a további reformok útjában áll. Feltűnő, hogy az egészségügyi kormányzat kommunikációjában még csak említés szintjén sem merül fel a »hálapénz« kifejezés.

Kollégáink eddigi, az 1001 orvos hálapénz nélkül csoportban elhangzott véleményei alapján úgy tűnik, hogy a biztonságosan működő egészségügy megteremtéséért sokan képesek lennének elmenni a legvégsőkig, azaz a munkabeszüntetés valamilyen formájáig, amennyiben ennek a jogi háttere tisztázott. Az eddigi vélemények alapján ez jelenthet sztrájkot, pár órás munkabeszüntetést vagy csak a törvényi keretek között megszabott munkaidő letöltését és az azon felül önként vállalt túlmunka felmondását.”