Mi folyik itt? Durva lépésre szánta el magát az akkumulátorgyárak kapcsán a kormány
Meglepő a szigorítás az akkumulátorgyárak kapcsán.
Az Energiaügyi Minisztérium közleményt adott ki, amelyben kötelezővé teszik a környezeti hatásvizsgálatot az akkumulátorgyárak építéséhez – írja a Telex.
A korábbi szabályozás szerint a környezetvédelmi hatóság előzetes vizsgálat során döntött arról, hogy le kell-e folytatni a környezeti hatásvizsgálati eljárást - ez most minden esetben kötelező lesz.
„A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló kormányrendelet frissen megjelent módosítása alapján az új eljárások során egységesen valamennyi akkumulátortípus és részegységei (katód, anód, elektrolit, szeparátor fólia) gyártása, valamint hulladékainak előkezelése, hasznosítása környezeti hatásvizsgálatköteles tevékenységnek minősül"
írja a lap.
A Telex szerint az akkumulátorgyártás más vegyipari tevékenységekhez hasonlóan veszélyes üzem. A technológia rendelkezésre áll, de ehhez arra is szükség lenne, hogy a jogszabályok és hatóságok kellően szigorúak legyenek a cégekkel. A friss rendelkezés ilyen értelemben egy lépés előre a komolyabb odafigyelés irányába.
Sok baj és tiltakozás kísérte az akkumulátorgyárak építését
Magyarországon az utóbbi időben meglehetősen sok akkumulátorgyár épült, vagy tervben van ilyen beruházás. Tavasszal írtunk arról, hogy decemberben tíz évre előre kapott környezethasználati engedélyt a gödi Samsung a hatóságok jóváhagyásával, ami úgy tűnik, rugalmasan módosítható, a dél-koreai multi ugyanis újabb több mint 43 ezer négyzetméterrel bővítené gödi akkumulátorgyárát. Mindezt annak ellenére, hogy a gödi akkumulátorgyárban végzett vizsgálatok szerint Göd levegőjét jelentős mértékben terheli az akkugyár működése, a szén-dioxid mennyisége például a 2018-as évhez képest a hétszeresére nőtt. A debreceni Eve Power megkezdte a munkavállalók toborzását a tervek szerint 2025 végére felépülő debreceni akkumulátorcella-üzemébe, a kínai vállalat elsődlegesen a logisztika, a raktározás, az építkezés és a termelés gépesítésének területére keres új dolgozókat, valamint pályakezdőket, a toborzás elősegítésére pedig Debrecenben és Budapesten létesített irodákat.
Nemrég írtunk arról is, hogy a Greenpeace Magyarország szerint trükköznek a komáromi akkugyárhoz köthető emissziós határértékekkel, így szabálytalanul magas NMP-kibocsátást engedélyez a telephelyen a hatóság. A zöldszervezet ezért hivatalos levélben követeli a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy módosítsa az SK cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő NMP feldolgozó üzem környezethasználati engedélyét. Azok ugyanis NMP-oldószerre 150 mg/m³-es kibocsátási határértéket engedélyeznek.
(Tüntetés Európa legnagyobb akkumulátorgyárának beruházása ellen Debrecenben 2023. február 4-én. Fotó: KISBENEDEK Attila / AFP)