Szél Bernadett: A 2016-os Fidesz leszavazta 2009-es önmagát

Ma a Gazdasági bizottság ülésén a Fidesz nem támogatta az állami vezetők elfogadhatatlanul magas fizetésének jelentős csökkentéséről szóló javaslatot, amit még ellenzékben nyújtottak be, szó szerint ezzel a címmel – közölte Szél Bernadett az LMP társelnöke a Facebook-oldalán.

2016. június 6., 11:33

Miközben milliók élnek létminimum alatt, a minimálbér még a megélhetéshez sem elég és a közszféra bérei nyolcadik éve vannak befagyasztva, a kormány nem az ő bérüket emeli, hanem a saját embereiét – emlékeztet az ellenzéki politikus.

Szél még márciusban nyújtotta be a ma leszavazott törvényjavaslatot, mely a Fidesz egy 2009-es javaslatát másolta le betűről betűre “Az állami vállalatok vezetőinek elfogadhatatlanul magas fizetésének jelentős csökkentéséről” . Az LMP-s politikus arra volt kíváncsi, hogy a mostani fideszesek ugyanúgy pofátlannak és arcátlannak tartják-e majd a magas fizetéseket.

Szél szerint a bizottsági ülésen a Fidesz képviselői arra hivatkoztak, hogy az állami topmenedzserek bérét közelíteni kell a piaci bérekhez. „A kormány szerint az rendjén van, hogy egy ápoló közel 2 évnyi fizetését keresik meg havonta az 5 milliót zsebre tevő állami cégvezetők, a szociális dolgozóknak pedig több mint 3 évet kell ezért dolgozniuk.”

A politikus a cinizmus netovábbjának tartja, hogy a Magyar Posta dolgozóinak idén még az 1 százalékos béremelés 70 százaléka is csak a „munka minőségéhez” kötötten jár, míg a cégvezetőknek feltételek nélkül jár a 150 százalékos emelés.

Az MTI hétfőn közölte, hogy Nemzeti Választási Iroda (NVI) megkezdte a bérplafonról szóló népszavazáshoz összegyűjtött aláírások ellenőrzését.

Pálffy Ilona, az NVI elnöke budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: Kész Zoltán független országgyűlési képviselő pénteken, a gyűjtésre rendelkezésre álló határidő utolsó napján adta le a népszavazáshoz összegyűjtött aláírásokat.

Közölte, Kész Zoltán arról tájékoztatta az irodát, hogy 191 ezer aláírást adott le. Pálffy Ilona hozzátette: az íveket az NVI pénteken elzárta, és hétfőn – miután levágták a szoba ajtajáról a plombát – hozzákezdtek az ívek megszámlálásához.

AZ NVI elnöke megjegyezte: mivel a kezdeményező maga is jelezte, hogy nem gyűjtött össze kétszázezer aláírást – amikor az Országgyűlésnek kötelező lenne elrendelni a népszavazást –, az ellenőrzést addig folytatják, amíg megállapítható, hogy a kezdeményező biztosan összegyűjtött százezer érvényes ajánlást. Ha ugyanis az érvényes aláírások száma meghaladja a százezret, az Országgyűlés hatáskörébe tartozik annak eldöntése, hogy elrendeli-e a népszavazást.

Az aláírások ellenőrzésére 60 napja van az NVI-nek, de Pálffy Ilona jelezte: szeretné, ha ezt a munkát június 28-áig be tudnák fejezni, tekintettel arra, hogy akkor jár le a Gőgös Zoltán MSZP-s képviselő által a termőföldtulajdonról kezdeményezett népszavazás aláírásgyűjtése. Ennek érdekében ha szükséges, további embereket is bevonnak a munkába.