Sulyok Tamás munkába áll, mától új köztársasági elnöke van az országnak

Sulyok Tamás március 5-én lépett hivatalába, ő lett a hetedik köztársasági elnök a rendszerváltás után.

2024. március 5., 13:24

Szerző:

Az Országgyűlés elnökének feladatait ellátó alelnök március 2-án, szombaton küldte át aláírásra a köztársasági elnöknek a svédek NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényt, amit szintén február 26-án fogadott el az Országgyűlés. Sulyok Tamás keddtől a Sándor-palotában dolgozik, és akár első munkanapján aláírhatja azt – írta a 24.hu.

Az Országgyűlés február 26-án fogadta el Novák Katalin lemondását, majd még aznap megválasztotta utódjának a kormánypártok jelöltjét Sulyok Tamást, aki az Alaptörvény szabályai szerint a választás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon, március 5-én lép hivatalba, írja az Infostart. Erre a rövid időszakra az ideiglenes köztársasági elnök ismét Kövér László házelnök lett, az ő helyét pedig Lezsák Sándor vette át.

A köztársasági elnök hivatalának honlapján kedden 10 órakor még nem szerepelt Sulyok Tamás, csak az, hogy a volt államfő gratulált, és sok erőt kívánt neki a következő évekre.

Sulyok Tamást február 26-án választotta köztársasági elnökké az Országgyűlés. Az Alkotmánybíróság elnöke, aki a tisztségre egyedüli jelölt volt, 134 támogató szavazatot kapott a titkos voksoláson. 

Megválasztása után elmondott beszédében az új államfő, aki az Alkotmánybíróság elnöke, azt ígérte, a köztársasági elnöki székből is az alkotmányos alapjogok és értékek méltányos kiegyenlítésén fog munkálkodni. Bizalmat szeretne építeni az előítéletektől mentes kölcsönös meghallgatás és megértés révén. Azt mondta, bizonyos hatáskörökben, például a kitüntetések, a kegyelmezés esetén a lehető legszélesebb transzparencia híve. 

Sulyok Tamás 1956-ban született Kiskunfélegyházán. Két felnőtt gyermeke van. Édesapja ügyvéd volt, de 1945 után nem tudta tovább folytatni a praxisát, politikai okokból ugyanis törölték az ügyvédi kamarából. Ezután több mint tíz évig fizikai munkás volt, és csak 1957-től tudott jogtanácsosként elhelyezkedni. Édesanyja pedagógusként dolgozott. Mindkét bátyja ügyvédek lettek, sőt a feleségeik is jogi foglalkozásúak. A nővére élelmiszeripari mérnök.  maga pedagógus akart lenni, később inkább a jogot választotta.

Nemrég írtunk arról, hogy kiderült az igazság Sulyok Tamás első milliójáról.

(Kép forrása: jogikonyvszalon.hu)