Stresszes kiállítás
„Nem a stressz öl meg, hanem az, ahogyan reagálsz rá” – fogalmazta meg a jelenség legnagyobb kutatója, Selye János, aki 1936-ban, a Nature-ben megjelent cikkében ismertette először kutatásait. Ezt a gondolatot akarja tudatosítani a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár most nyíló időszaki kiállítása, amely október 30-ig tekinthető meg. Az izgalom biológiája. Selye János és a stresszelmélet dimenziói című tárlaton a kutató tudományos és filozofikus szemléletmódjának bemutatása mellett vizuálisan is érzékelhetővé válik a stressz.
– A 21. században főleg pszichológiai folyamatként gondolunk a stresszre, holott az biológiai is. Bármilyen erőfeszítés, amit a testnek ki kell fejtenie ahhoz, hogy legyűrje a fizikai, pszichikai nehézségeket, stresszt vált ki, egyben az élet fenntartását szolgálja – magyarázza lapunknak a kiállítás kurátora, Szabó Katalin. – Mi pedig bemutatjuk, mely szerveink hogyan reagálnak a stresszre.
A kiállításon Selye állatkísérleteiről készült fotói mellett különleges formájú eszközöket és műszereket is láthat a közönség.
A tárlathoz kapcsolódóan pszichológusok, orvosok is tartanak majd előadásokat a munkahelyi és a vizsgastressz kezeléséről.