Saját magukat jutalmazzák – a tanárokat pedig büntetik a tankerületek, ha sztrájkolnak
Egy Pest megyei középiskola tanárának októberi fizetéséből több mint 33 ezer forintot vont le a tankerület két óra sztrájk miatt.
Nem egyedi eset, hogy a tankerületek többet vonnak le a sztrájkoló tanároktól, mint amit a törvény lehetővé tenne – mondta a Szabad Európának Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője, aki szerint minden eszközt bevetnek, hogy elvegyék a tanárok kedvét a sztrájktól.
Az érintett Pest megyei pedagógus 25 éve van a pályán, matematikát és informatikát tanít középiskolában. Október 5-én részt vett egy tiltakozó akcióban a városukban több tanárral, diákkal és szülőkkel.
A tankerület felé két óra sztrájkot jelentett le, a bérpapírján azonban megdöbbenve vette észre, hogy több mint 33 ezer forintot vont le a fizetéséből a Dunakeszi Tankerületi Központ. Nem érti, hogy jött ki ekkora összeg, miközben a túlóráit bruttó négyezer forinttal számolják. Panaszával a PDSZ-hez fordult, érdeklődött a sztrájkalapról, mert, mint írta, neki minden fillér számít, és ha ennyivel csökkentik a fizetését, akkor nem tud további sztrájkot vállani.
Több tanár hasonló panasszal fordult a szakszervezethez. Szintén ebben a tankerületben fordult elő, hogy függetlenül az aznap megtartott órák számától, aki sztrájkolt, attól távollét címszóval teljes napi bért vont le a központ.
A sztrájktörvény szerint a sztrájk miatt kiesett munkaidőre, eltérő megállapodás hiányában, a dolgozót díjazás és egyéb juttatás nem illeti meg – ismertette Nagy Erzsébet. A PDSZ ügyvivője szerint néhány helyen van eltérő megállapodás, ami arról szól, hogy sztrájk miatt nem vonnak le pénzt a tanároktól. Ahol ilyen nincs, ott csak a sztrájk miatt kiesett munkaidővel csökkentheti a munkaadó a fizetést – írja a lap.
Ahogyan arról korábban írtunk, a tankerületek vezetőinek egy része hatalmas jutalmakat vihettek haza, miközben az alulfizetett pedagógusok a megélhetési válságban próbálnának talpon maradni.
A 24.hu által kigyűjtött adatokból kiderül, hogy a most bátran büntető dunakeszi tankerület volt az egyik a 11-ből, ahol a tankerületi igazgató (jelen esetben Szabóné Forgács Gabriella) nem érezte kínosnak, hogy egymaga több jutalmat kap, mint az alá tartozó tanárok összessége. A dunakeszi mellett a berettyóújfalui, belső-pestin, a dunaújvárosi, a debreceni, az észak-budapesti, a külső-pesti, a karcagi, a szerencsi, a szombathelyi és váci tankerületeknél fordult elő ez a nehezen védhető elosztás.
(Kiemelt kép: Diáktüntetés az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóján Budapesten, 2022. október 23-án. Fotó: Pásztor Csaba / 168.hu)