Rogán Antal kezébe kerülnek a polgári titkosszolgálatok 

Sajtóértesülések szerint a változást sokan nem nézik jó szemmel a belügyben, van, aki egyenesen attól tart, hogy a szolgálatok „a közmédia sorsára jutnak”.

2022. május 13., 15:38

Szerző:

„A választás eredményeivel összhangban az új kormány legfontosabb feladata, hogy megőrizze Magyarország békéjét és biztonságát. Ezt a törekvést tükrözi az új kabinet szerkezete és a minisztériumok közötti munkamegosztás is” – tudatta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára pénteken közleményben az MTI-vel.

Dömötör Csaba kifejtette: az említett cél érdekében meg kell erősíteni a miniszterelnök közvetlen munkaszervezetét; éppen ezért a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok a jövőben a Miniszterelnöki Kabinetirodához tartoznak majd, felügyeletüket Papp Károly látja majd el államtitkári rangban. A Kabinetirodát a Miniszterelnöki Sajtóiroda pénteki közleménye szerint továbbra is Rogán Antal vezeti.

Mint írta, a miniszterelnök munkaszervezetének erősítése megfelel a nemzetközi gyakorlatoknak is: a nemzetbiztonsági szolgálatok számos uniós országban tartoznak a kormányfők és a kancelláriaminisztériumok szervezeti rendjébe. Magyarországon sem példátlan ez a megoldás. 2002 és 2006 között a polgári titkosszolgálatokat a Miniszterelnöki Hivatal felügyelelte.

A nemzetbiztonsági szolgálatok hatásköreit és működési rendjét a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló sarkalatos törvény továbbra is szigorúan meghatározza - rögzítette az államtitkár. E jogszabály szerint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok közé a hírszerzési feladatokat ellátó Információs Hivatal (IH), az elhárítási funkciót betöltő  Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), és az ezeket technikailag segítő Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) tartozik. 

A hvg.hu két héttel ezelőtt arról írt, hogy a kormányalalkítási tárgyalások során feszültség alakult ki Pintér Sándor belügyminiszter és Rogán Antal között. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok eddig a BM felügyelete alá tartoztak. A portál úgy tudja, belügyes körökben többen attól tartanak, hogy az új felállásban a korábbinál nagyobb politikai nyomás helyeződne a szolgálatokra, sőt van, aki egyenesen azt vizionálja, hogy „a közmédia sorsára jutnak”.

(Kiemelt képünk: Rogán Antal az Országgyűlés plenáris ülésén 2016. április 12-én. MTI Fotó: Kovács Attila)