Rengeteg ötlet érkezett a budapestiektől, hogy mire költsék a főváros egymilliárdját
A rendelkezésre álló pénzt kilencszer meghaladó összegű javaslatok érkeztek Budapest első, úgynevezett részvételi költségvetéséhez. Online szavazáson dől el, melyek valósulhatnak meg közülük.
„Ötleteljen bátran, mert az ön ötletétől lesz Budapest jobb hely” – ezzel a felhívással indította el tavaly ősszel a Fővárosi Önkormányzat a kezdeményezést, melynek célja, hogy a főváros történetében először közösségi tervezés révén bevonják a budapesti lakosokat a főváros költségvetéséből egymilliárd forintnyi forrás elosztásába. Ez Budapest részvételi költségvetése.
„Ez egy fontos kísérlet: azt tanuljuk, hogyan tudjuk a közösségünket érintő kérdéseket közösen meghozni” – mondta Karácsony Gergely főpolgármester a fővárosi részvételi költségvetés tanácsának szombati online ülésén. A tanács feladata, hogy a tavaly ősszel, három hónap alatt Budapest lakosai által beküldött, majd mostanra előszűrt javaslatokat véglegesítse, hogy azokról májusban szavazhassanak a budapestiek.
„Ha az emberek csak bólogathatnak a bölcs vezér javaslatára, az nem mélyíti a demokráciát, a főváros viszont valódi döntési helyzetet alakít ki, ez egy új politikai kultúra és a részvételi költségvetés új intézményének kialakítása is” – fejtette ki a főpolgármester. Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes pedig arról beszélt, hogy a részvételi költségvetés csak az egyik ilyen újdonság, emellett a nagyobb projekteket igyekeznek közösségi tervezés révén beindítani, továbbá már adott a lehetőség, hogy tízezer budapesti kezdeményezésére egy téma a Fővárosi Közgyűlés elé kerülhessen.
Összesen 687 javaslat érkezett be tavaly ősszel a budapestiektől arra, hogy mire költse a Fővárosi Önkormányzat az idei részvételi költségvetés egymilliárd forintos keretösszegét. A beérkezett ötleteket megszűrték, kivették közülük „a trollkodásokat”, megvizsgálták őket jogi szempontból, továbbá megvalósíthatóságukról egyeztettek az érintett kerületi önkormányzatokkal is. A végül „továbbjutó” 142 javaslat kerül most a költségvetési tanács elé, amelybe hatszáznál több budapesti jelentkezett, és végül 46 tagot választottak be közülük úgy, hogy nem, kor és iskolázottság szerint reprezentálják a budapesti lakosságot.
A civil budapestiekből álló költségvetési tanács feladata, hogy a 142 javaslatot megvitassa és a megfelelő kategóriákba sorolja a májusi nyilvános szavazásra előkészülve. Le Marietta, a Fővárosi Önkormányzat társadalmi együttműködésre szakosodott szervezeti egysége, a „Nyitott Budapest” osztály képviseltében elmondta, hogy három kategóriát hoznak létre. 250-250 milliós keretösszegből, egyenként legfeljebb 50 millió forint értékben a zöld fejlesztések illetve szociális intézkedések kategóriáját, míg a legalább 3 kerületet vagy egész Budapestet érintő ötleteknek 500 milliós kerete van, és itt egy-egy javaslat legfeljebb 250 milliót kaphat. Nagy lesz a verseny, mert a 142 ötlet – közülük 60 „zöld”, 32 „szociális-gondoskodó”, 50 pedig egész Budapestet érintő téma – összesen 9 milliárd forintos beruházási összeget jelent, ennek pedig töredékére lesz pénz.
Az e célra létrehozott fővárosi honlapon bárki megnézheti, hogy milyen fejlesztési ötletek érkeztek, akár kerületekre lebontva is – itt a már kirostált javaslatok is megtalálhatók, vagyis mind a közel 700. Általánosságban elmondható, hogy a javaslatok között a legnépszerűbb témák voltak a zöldítés, a komposztálás, a civil ügyek, a kerékpárutak, a nyilvános WC-k vagy éppen a köztisztaság. A felhívásra beérkezett ötletek között a legkülönbözőbb javaslatok is megtalálhatók, így például a budapestiek olyanokat is megfogalmaztak, mint gyümölcsfák telepítése, nudista strand, napozóstég a Római partra, emlékmű a koronavírus áldozatainak, iskolai parkolóhelyek, függőágyak a lezárt Szabadság hídra, szociális kemping hajléktalanoknak, vagy éppen a Hősök tere parkosítása.
(Kiemelt kép: MTI | Máthé Zoltán)