Rendőröket küldtek a Hankook szakszervezeti aktivistáira

A Dunaújváros és Rácalmás határában működő Hankook gumigyár előtt rendőröket küldtek az egyik szakszervezeti szövetség képviselőire, akik tájékoztató anyagot osztottak a dolgozóknak.

2008. december 19., 08:22

Egyre békétlenebb a munka világa. A munkáltatók szorítanak a nadrágszíjon, a szakszervezetek utcára szólítják a dolgozókat, vagy sztrájkot szerveznek, a korábban még békés alkuk helyett pedig ma – az idejétmúltnak hitt terminológiával élve – egyre élesedik az osztályharc.

Amikor 2007-ben a Hankook dunaújvárosi gyára megkezdte a termelést, még bizakodó volt az az 1200 dolgozó, aki munkát kapott a dél-koreai gumigyárban. A munkáltató azonban nem nézte jó szemmel a szakszervezet működését, amelynek vezetője a sajtónak is csak inkognitóban nyilatkozhatott. Az ottani dolgozók ügyében a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) járt el, hiszen nem csak az érdekképviseletben tisztséget vállalókat, de a szakszervezethez csatlakozókat is retorziók érték. A cég menedzsmentje a munkajogi előírásokat is figyelmen kívül hagyva nem volt hajlandó tárgyalni a szakszervezettel, így a VDSZ végül nemzetközi fórumokhoz fordult és kérte a kormányzatot, hogy rendezetlen munkaügyi kapcsolatai és az ott tapasztalt foglalkoztatási szabálytalanságok miatt szankcionálja a Hankook Tire Magyarország Kft-t.

A munkaügyi hatóság bírsággal sújtotta a gyárat, míg a kormányzat korábbi ígéretét betartva, a munkaügyi előírások megsértése miatt felfüggesztette csaknem 150 millió forint támogatás folyósítását, amelyet a Hankook a Munkaerőpiaci Alapból igényelhetett volna. A szankciók és az érdekképviselet tiltakozás úgy tűnt, hogy megtette hatását, így a tárgyalások még a nyáron megkezdődtek a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete nevében eljáró VDSZ, és a cégvezetés között. Ennek ellenére Székely Tamás a VDSZ alelnöke szkeptikus volt. Félelmei beigazolódtak.

Szerdán reggel öt és nyolc óra között, azaz a műszakváltás és a nappalos munka kezdési idején négyen a gyár közelében lévő buszmegállóban osztogatták a VDSZ újságját, naptárát és hírlevelét a dolgozóknak. Kínosan ügyeltek arra, hogy ne a gyárhoz tartozó pakolóban vagy a gyárkapuban, hanem a buszmegállóban, közterületen terjesszék az anyagokat – számolt be a történtekről egy dolgozó. Úgy adták a tájékoztatókat a munkába érkezőknek, mint a szórólapokat szokás egy bevásárlóközpontban vagy az utcán. Már kora hajnalban megjelent a cég hr vezetője és magából kikelve, fenyegetőzve akarta megtiltani a szóróanyag terjesztését, majd autójával elhajtott. Néhány perccel később azonban megjelent egy járőr-kocsi és két egyenruhás rendőr, akik számon kérték a szóróanyag terjesztését.

Székely Tamás a VDSZ alelnöke mindezt megerősíthette, hiszen mint elmondta, ő maga tárgyalt a rendőrökkel, akiknek elmondta, hogy lapjuk és hírlevelük terjesztése nem demonstráció vagy tüntetés. Pontosan tisztában vannak a gyülekezési joggal és az ehhez kötődő kötelezettségeikkel. A járőrök ezt tudomásul vették, nem akadályozták a munkájukat és távoztak. Székely Tamás szerint mindez megmutatta, hogy vannak olyan cégek, amelyek vezetői mindent elkövetnek, hogy a dolgozók ne élhessenek jogaikkal, ne alakíthassanak szakszervezetet, és az érdekképviselet munkáját lehetetlenné tegyék. Székely szerint a szakszervezeteknek rég elfeledett módszereket kell ismét bevetniük. Dunaújvárosban is azért kellett alkalmazniuk a tájékoztatásnak e rendhagyó eszközét, mert a törvényi előírások ellenére a Hankook nem biztosítja a gyáron belül a szakszervezet működésének feltételit. Az eset pozitív tapasztalata pedig az volt, hogy a rendőrség tudja a dolgát, ismeri a törvényt és nem akadályozza a szakszervezet munkáját, ha az jogszerű.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.