Rádió? Kabaré!

Nagy Bandó András levelezése

2015. december 14., 11:21

Szia, Andris! B. ú. é. k.-felvételek ideje: dec. 15 vagy 16. Kedd v. szerda. Az 1 fellépőre jutó idő 12 perc, mivel sokan vagyunk és 3 felvétel helyett csak kettő lesz. Törd a fejed, ha van v. lesz, küldd el nekem, én továbbítom a fiúknak. Csocsi. Nyili

Köszi, Nyili, pár kérdésem azért lenne, mert nem tudom, azóta, hogy nem voltam, változott-e bármi is...

Vannak-e témakorlátok, védett madarak vagy témák, mert azt nem szeretném, hogy azért dolgozzak, hogy aztán ne kerüljön adásba (akár csak egy-két fontosnak ítélt részlete is).
Üdv, Bandó

Kedves András,
Nyili kolléga jelezte, hogy sikerült önt felkérnie a szilveszteri felvételre (dec. 15 vagy 16-a, kérem, majd jelezze, melyik nap lesz jó önnek).
A felvétel helyszíne: Stefánia-palota.
A Rádiókabaré-produkciót idei évtől Fábry Sándor cége gyártja.
Kérem, hogy adja meg nekem a cége nevét és címét, hogy a szerződést elkészíthessem.
Üdvözlettel: Popovics András

Szia, kedves András!
Köszönöm a tájékoztatást!
A helyzet: még nem teljesen tiszta, hogy sikerül-e megoldanom ezt a fölvételt, részint még nincs (jó és kész) anyagom, részint, mert könyvvásárom is lesz a pécsi Árkádban.
Ha 9–10 között léphetek föl, akkor megoldható.
A másik: kidolgozott számot írok, remélem, sikerül is, és azt szeretném, ha belevágás nélkül kerülhetne adásba, tehát kérdem: ez vállalható-e, megoldható-e?
Örülnék, ha nem kellene megküzdenem a poénjaimért és a mondataimért.

Kedves András,
Ami tartalmat illeti,, másolom ide Kenderessy Attila vezető író kollégám észrevételét:
A szilveszteri rádiókabaréban minden elfér, amelyet a jó ízlés, a Médiatörvény és a maximum 16-os karika megenged (adásidő: dec. 31., 21:00–23:59, 16-os karikás anyagokat 21 és 05 óra között már közzétehetünk). Ennél többet én magam sem tudnék mondani, amíg nem kapunk anyagot.
10, max. 12 perces anyagokat várunk.
Sinkó Péter úr pedig az utolsó vágás jogát változatlanul fenntartja magának.
Üdvözlettel: Popovics András

Kedves András,
Megpróbálom a tőlem telhető legjobbat megírni, összerakni, és időben jelzem, hogy megvagyok vele.
Üdv, Bandó

Kedves András,
Szeretném Önt tájékoztatni, hogy a Rádiókabaré idei műsorát (tartalmi és költségvetési oldalról) utolsó levelezésünk óta több alkalommal egyeztettük az MTVA felelőseivel, és az alábbi tartalmi pontoktól nincs módunk eltérni:
– december 5-ig kérjük az előadni kívánt anyag tartalmi leírását, kiemelve a főbb elemeket, szempontokat,
– a felvételre került anyag végső vágásának a jogát a produkció fenntartatja magának, és a mindenkori főszerkesztő (esetünkben Sinkó Péter) jogköre az anyag hosszának és tartalmának szerkesztése,
Reméljük, a fentiek nem vették el a kedvét a szerepléstől és rövidesen láthatjuk önt a szilveszteri Rádiókabaré szereplőgárdájában.
Szívélyes üdvözlettel:
Popovics András

Tartalmi leírást nehéz lenne adni, de ami biztos: a közélet rezdüléseit próbálom sajátos, „bandós” módon visszaadni.
Ebben van napi politika éppúgy, mint átfogó képek a mindennapjainkról.

A baj, hogy megszabtátok a monológom idejét is, és ezt csak akkor lehet tartani, ha egyetlen témát hozok egy jó találmányra fűzve. Ilyen változatom is van, de az is „politika”, azaz „közélet”, azaz kritikus hangnemben megírt szöveg. Puha dumákat és „poénos” mondatokat bárki tud hozni, véleményt mondani csak az, akinek van is véleménye. Én azt szeretném, ha nekem lehetne véleményem; másképp mért menjek oda poénkodni?
Az már csak másnapos hab a tortán, hogy az általad írtakból úgy tűnik, a véleményem is ollózhatóvá lesz attól kezdve, hogy a főszerkesztő kezébe kerül.

Sinkó Pétert 1980 óta ismerem, szakmailag értékes ember, de ha ő lesz az utolsó, aki megnyirbálja a fölvett anyagomat, könnyen meglehet, hogy nem a mondandóm érdemi része kerül adásba, hanem csak a „veszélytelen”, mondjam így: „vicces” blokkok, azzal az ürüggyel, hogy szilveszterkor nem akarja a közmédia a „politikát”. Azt tudjuk, hogy a „közmédia” más alkalmakkor sem akarja hallatni a „politikát”, épp mert a „köz” helyett bábáskodó „birtokosok” félnek szembenézni az igazmondó udvari bolond véleményével. Pedig abból tanulhatnának legtöbbet, és nem a szervilis talpnyalóktól, akik dicséretet zengnek róluk.

Bocs, hogy hosszabban fejtettem ki a mondandómat, de szerettem volna érzékeltetni, ez nem egy olyan egyszerű játszma, amilyennek a nekem írt soraid mutatják.
Itt egy komoly dologról: a humorról van szó.

A magyar közéleti kabaréról, mely évtizedek óta elismert és tisztelt, szeretett és megbecsült műfaj volt.

Ha ezt nem sikerül éltetnetek, éltetnünk, akkor éppúgy halálra lesz ítélve, mint a Wass Alberttel és társaival fölhígított magyar irodalom.

Karinthy mester szavait idézem: „Hány humoreszket kell még megírnom ahhoz, hogy megértsétek: nem vagyok humorista?”
Hidd el, vicceseket egy teljes órán át tudnék mondani, de akkor mit mond majd rólam a hallgatók sokadalma, legfőképp azok, akik számára máig hiteles ember és előadó maradtam?
Mit szólnak azok, akik már csak bennem és a hozzám hasonló morgolódókban bíznak?
Ugye érted a gondjaimat?
Barátsággal: Bandó

Kedves András,
A Rádiókabaréban évtizedek óta elfogadott műsorszerkesztési elvektől nem tudunk semmilyen esetben eltérni, ezért az általad támasztott követelések miatt sajnálattal lemondunk a szilveszteri rádiókabaréban való részvételedről.
Üdvözlettel:
Popovics András
produkciós vezető

András, mivel 1980 óta ott vagyok (voltam) a fölvételeken, ismerem az „évtizedek óta elfogadott műsorszerkesztési elveket”, és megerősítem, amit írtál: ezek az „elvek” valóban évtizedekkel ezelőtti időket idéznek, de nem az 1980-as éveket, amikor ontottam a számokat a Rádiókabarénak, hanem az évtizedekkel azelőtti időket, úgy az 1950-60-as évek idejét. Sinkó Péter is megerősítheti: már 1980 és a rendszerváltás közötti években is bármiről beszélhettünk, két dolgot kivéve. Nem engedték, hogy megkérdőjelezzük egy egypártrendszert, és ne emlegessük a szovjet csapatok ideiglenes ittlétét. Nem engedték, de mi akkor is szóltunk róla. Ha másképp nem ment, a sorok között! Azon törtük a fejünket, hogyan tudjuk áthágni ezt a ki nem mondott tilalmat.

Még valamit: az Antall-kormány négy éve alatt Hofi úgy jöhetett a fölvételre, hogy Sinkó és Farkasházy azt se tudta, mit fog mondani. Örömmel újságolták: „Jön a Géza!” És Géza odatett a pökhendieknek meg a poros kacagányokat viselő új illetékeseknek, és lám: nem dőlt össze a „rendszer”.

Nem is értem, mitől féltek. Ma kiváltképp azt kellene mondanotok: nem szólunk bele a számod tartalmába, bármiről beszélhetsz, ha ízléses és tűri a nyomdafestéket. Amit ti csináltok, csöppet sem közszolgálati. Ti szolgálókká lettetek, pontosabban kiszolgálókká. Sajnos nem a közönség, hanem a hatalom kiszolgálóivá. Ez lett hát a Rádiókabaréból és ez lesz a kabaréból. Sajnos ti magatok vagytok a „téma”. Ha ott lennék, rólatok beszélnék. Megúsztátok...
Üdv, Bandó