Popovics: Féltek tőlem, ezért kimutyiztak az előválasztásból

A tatai civil jelölt a hat párt jogszerűtlen eljárásáról és az előre leosztott győzelmekről is beszélt. Interjú.

2021. szeptember 1., 16:05

Szerző:

Dr. Popovics Judit egyike azon három civil jelöltnek, akik nem kaptak a hat párttól befogadó nyilatkozatot az előválasztásra. Ugyan az ellenzékiek kötelezettséget vállaltak arra, hogy támogatják a civilek indulását, de az eljárási szabályzat szerint, ha egy párt támogatja egy másik jelöltjét, akkor az adott párt engedélye nélkül nem adhat másik indulónak befogadó nyilatkozatot. Ha tehát Komárom-Esztergom megye 1. választókerületében az egyébként a Popovics indulását támogató Momentum beállt az MSZP jelöltje, Gurmai Zita mögé, akkor a szocialisták engedélye nélkül a Momentum nem fogadhatott be az ottani választókerületben másik civil jelöltet.

Sajtóhírek szerint a Momentum aláírta a befogadó nyilatkozatot, így vélhetően a szocialisták tettek keresztbe a civil indulónak, hiába élvezte Márki-Zay Péter és Pálinkás József támogatását Popovics. A Komárom-Esztergom megye 1-es számú körzetében induló jelölt csalódott, lemondott az előválasztásról, viszont ebben a választókerületben beállt mögé a Varga-Damm Andrea vezette ReforMerek párt, Söpkéz Sándor, az Új Kezdet Párt választmányának budapesti tagja, a Kisgazdapárt és Szalma Botond, a KDNP volt budapesti elnöke.

Hogyan szembesült azzal, hogy lemarad az előválasztásról?

Januárban megkeresett Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője, hogy miután civilként semmilyen párthoz nem kötődöm, az előválasztáson szívesen látna a jelöltjei között. Február óta tehát a hat ellenzéki párt is tud az én személyemről. Később Pálinkás József, az Új Világ Néppárt vezetője is felvett a jelöltlistájára. Ellenőriztük az előválasztás eljárási rendjét, beszereztük a szükséges papírokat, ezután kezdődött ez a befogadónyilatkozat-mutyi.

Ön is kérte a pártokat, hogy adjanak befogadó nyilatkozatot?

Személyesen is megkerestem őket, de alapvetően ezt Márki-Zay Péter és Pálinkás József menedzselték és tárgyalták az ellenzékinek hívott pártokkal. Aztán eljött az augusztus 15-i határidő, nekem pedig nem volt befogadó nyilatkozatom, tehát engem kvázi kizártak a rendszerből. Minden dokumentumot beszereztem, így ez nem lehetett indok. Ekkor még hitegettek, hogy tárgyalnak a pártokkal, de teltek-múltak a napok, 21-én este pedig kaptam egy határozatot az ellenzéki összefogástól, hogy kizárnak az előválasztásból, mert nincs meg az a befogadó nyilatkozatom, amit nekik kellett volna kiadni.

Ön szerint szabálytalanul jártak el?

A hat párt mindegyike megengedte, hogy a civil, független jelöltek elindulhassanak az előválasztáson. Azt a feltételt szabták, hogy a pártok valamelyikétől ezeknek a jelölteknek befogadó nyilatkozatot kell kapniuk. A kötelezettség őket terheli, hogy ezt megadják, nem pedig a civilt, hogy megszerezze azt. Azt gondolom, hogy jogszerűtlenül jártak el. A magyar jogrendszer nem fogadja el, ha valaki saját hibájára hivatkozik egy szerződési kötelezettség nem teljesítése esetén.

Fellebbezni lehet, de jogi úton is megtámadható egy ilyen döntés?

Ennek nincs valós jogi kerete, a hat párt állította össze az eljárási rendszert. A határozat ellen lehet fellebbezni, ezt meg is tettem, de rájöttem, hogy ugyanazon hat párt fogja ezt elbírálni, amely már első körben kizárt engem az előválasztásból. Innentől nincs is értelme ennek az egésznek, ezért döntöttem úgy, hogy számomra itt a vége, én ettől a hat párttól a továbbiakban nem kérek semmit. Bizonyos szempontból még örülök is, mert egy befogadó nyilatkozat megbélyegzi az embert, oda lesz a függetlensége, így most rajtam nincs ilyen billog.

Mi lehetett az ön által említett „kimutyizás" hátterében?

Úgy tudom, a Fidesz és a Demokratikus Koalíció is végzett egy közvéleménykutatást ebben a körzetben, amely szerint én voltam a legesélyesebb jelölt. Féltek tőlem, hogy legyőzöm az MSZP jelöltjét, Gurmai Zitát, ezért zárhattak ki az előválasztásból. Ez a hat pártnak nem jött volna jól. Bevallom, nagyon büszke vagyok arra, hogy így megijedt tőlem az ellenzéki összefogás. Ugyanakkor szomorú vagyok, mert a körzet polgárai egy olyan jelöltre szavazhatnak, akit nem mertek megmérettetni.

Meglepte, hogy ebben a körzetben Márki-Zay Péter és Pálinkás József lobbiereje kevésnek bizonyult?

Tudomásom szerint ez a körzet Tatával, Tatabányával a DK otthona. Ez az övék, ez nekik jár. Megállapodás született, hogy ezt az előválasztást a DK, nevesül dr. Konczer Erik fogja megnyerni. Az MSZP éppen azért indítja rá – velem ellentétben – Gurmai Zitát, mert teljesen esélytelen, senki sem tudja, hogy ő honnan került elő. A DK biztosra ment, hiszen így csak látszatellenfele maradt.

Megütötte a fülem egy korábbi válaszában, hogy „ellenzékinek hívott pártokat” említett. Nem tartja őket ellenzékinek?

Azok után, ami velem történt, mi mást gondolhatnék? Söpkéz Sándorral, az Új Kezdet Párt tagjával egyetértek, a jelenlegi ellenzéki parlamenti pártok alapozták meg a Fidesz kétharmadát. Nagyon sokszor hallom azt, hogy a Fidesz hajóján a Gyurcsány Ferenc vezette DK a tőkesúly. Nekem nagyon nagy csalódás, hogy ezt a mutyizásos rendszert felállították és végigcsinálták. Az ügyem nem egyedülálló, másokat is félreállítanak majd. Nagyon remélem, hogy a civilek a jövőben nagyobb szerepet kapnak.

Érezhetően nem akar elköteleződni egyik politikai párt mellett sem. Ez hosszútávon megúszható egy előválasztásban?

Én például osztom a mögém beállt Márki-Zay Péter politikai véleményét, de hiszem azt is, hogy függetlenként bele lehet szólni az ország irányításába.

Azért nem mondható, hogy mind a hat párt kizárta önt a soraiból. Állítólag a Momentum most is támogatta az indulását, a 2019-es önkormányzati választáson ugyanezen párt kereste meg, hogy induljon Tatán polgármesterjelöltként.

Bár nincs hivatalos információm, én is úgy tudom, hogy a Momentum aláírta a befogadó nyilatkozatot, csak az a szocialista párt nem engedte kiadni, amely a DK-val konzultál ebben a körzetben.

Az előző tatai polgármester-választáson ön volt Michl József legnagyobb kihívója. Mik a további tervei? Országgyűlési képviselőként, vagy inkább városvezetőként látja magát a jövőben?

Nekem az a hitvallásom, hogy szeretnék segíteni Magyarországnak, ahol ezt megvalósíthatom, ott fogok dolgozni. Az előválasztással végeztem, 2022-ben az országgyűlési választáson viszont megmérettetem magam. Ha már az előválasztáson nem engedtek a startvonalhoz, úgy gondolom, van okuk a félelemre és le tudom győzni az ellenzéki és a fideszes jelöltet is.

(Kiemelt kép: Dr. Popovics Judit Fotó: Dr. Popovics Judit Facebook-oldala)

2024. április 19., 19:41

Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke és EP-listavezetője közzétette annak a szavazásnak a végeredményét, amelyen eldőlt, hogy kik és milyen sorrendben szerepelnek majd a párt listáján.

2024. április 19., 17:55

Tegyünk világos vállalást: amíg nemzeti kormány áll az ország élén, Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba senkinek az oldalán. De ha nem a Fidesz és a KDNP, ha nem a nemzeti erők kezében lenne a kormány, Magyarország már nyakig benne lenne a háborúban - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken, a Fidesz-KDNP európai parlamenti választási kampányindító rendezvényén a Millenárison.

2024. április 19., 15:25

Sikeres megállapodást követően adásvételi szerződést írt alá a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt., amelynek értelmében a zárási feltételek sikeres teljesülése esetén 100 százalékos tulajdonosa lesz Magyarország piacvezető kiskereskedelmi babaáruházláncának, a Brendon Holding Kft.-nek - közölte a Mészáros Csoport pénteken.