Így újítaná meg Orbán a pedagógusképzést

Új tervvel reformálná meg a kormány szeptembertől a pedagógusképzést.

2023. július 29., 18:23

Szerző:

Új reformtervet jelentett be a Kulturális és Innovációs Minisztérium a pedagógusképzés megújítására. Az atv.hu arról ír, a terv sokkal rugalmasabbá tenné a képzést, a tervezet szerint szeptembertől már egyes alapképzésekre építve is lehet két és három féléves tanári mesterszak sikeres elvégzésével tanári diplomát szerezni, mind nappali, mind levelező tagozaton. Így tehát nem kifejezett tanárszakos irányultsággal is dönthetnek úgy a diákok, akár tanulmányaik közben is, hogy mégis a tanári pályát választják.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleményében hangsúlyozta, a pedagógus életpályamodell, és a több mint 10 000 idei pedagógusképzésre jelentkező fiatal is bizonyítja, lépéseket tesznek a közoktatás helyzetének rendezéséért. Kiemelték, bővül azoknak a képzéseknek a sora is, ahol ősztől tanári képesítést lehet majd szerezni.

Elárulták azt is, a tanárképzésben a felvételizők száma azoknál a rövidciklusú képzéseknél emelkedett a legnagyobb mértékben, ahol a már meglévő diploma mellett biztosítanak további szakmai és módszertani képzéssel 3-4 félév alatt tanári diplomát - tájékoztattak.

A most megjelent rendelet ezeket a rövidciklusú képzési lehetőségeket bővíti ki, így szeptembertől már egyes alapképzésekre építve is lehet két és három féléves tanári mesterszak sikeres elvégzésével tanári diplomát szerezni, mind nappali, mind levelező tagozaton.

Az eddigi négy féléves újabb tanári oklevelet adó mesterképzésnél, meghatározott tanárszakokon a képzési idő három félévesre rövidül (például matematikatanár, földrajztanár, biológiatanár).

Kitértek arra is, hogy a módosítás szerint bővül azoknak a képzéseknek a köre, amelyekre építve az újabb tanári oklevelet adó képzésben lehet részt venni (többi között gyógypedagógia alapképzés, szociálpedagógia alapképzés).

Ugyanakkor rövidül az alapképzésre épülő szakmai tanárképzés ideje is. A mérnöktanár, a közgazdásztanár, az agrármérnöktanár, a szociális ismeretek tanára szakon a képzési idő 4 félévről 3 félévre változik azzal, hogy az előzetesen megszerzett szakképző intézményi munkatapasztalat elismerése alapján a tanulmányi idő 2 félév is lehet.

Mindezek mellett az óvodapedagógusok újabb oklevelet adó képzésben két év alatt szerezhetik meg az 1-4 osztály tanítói feladataira feljogosító tanítói szakképzettséget. Ez a módosítás egyben segítséget jelent az óvoda és iskola közötti váltásban a gyermekeknek - állapították meg.

A képzés átalakítása mellett a kormány további jelentős pedagógus-béremeléssel is megbecsültebbé és vonzóbbá teszi a pedagógus életpályát. Amikor Brüsszel kifizeti a Magyarországnak járó forrásokat, megindulhat a jelentős béremelés és a tanárok átlagbére 800 ezer forintra emelkedhet. Az új életpályatörvény szakmai megbecsülést és önálló hivatásrendet is biztosít a pedagógusoknak - hangsúlyozzák a közleményben.

(Kiemelt kép: Diákok rajzolnak a táblára a Kispesti Pannónia Általános Iskola tantermében a nyári szünet előtti utolsó tanítási napon, 2018. június 15-én. MTI Fotó: Kovács Tamás)