Egyetlen napot szánt a kormány a bosszútörvény hatásvizsgálatára
Ez alatt az egy nap alatt pedig megállapította, hogy az jó lesz, az óraszámnövekedés nem jár majd költségnövekedéssel, mert tanárból ugyanannyi lesz. a PDSZ hírlevélben ismertette az új szabályokat, amelyeket a Magyar Nemzet azonnal félre is értelmezett.
Nyilvánosságra hozta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt a hírlevelét, amelyet korábban a Magyar Nemzet úgy kritizált, abban az új tanár státusztörvény miatt minden közoktatásban dolgozó tanárt felmondásra szólítanak fel. A levél, amely a PDSZ honlapján is megjelent, ezzel szemben arról szólt, hogy
- az általuk továbbra is „bosszútörvénynek” titulált új tanár státusztörvény sokat beszél tanári életpályamodellről, a törvény kedden megjelent végrehajtási utasíátáshoz csatolt, ún. hatásvizsgálata viszont mindössze egy nap alatt készült,
- sokáig az sem volt biztos, hogy a kötelező társadalmi egyeztetés keretében elvileg kötelező jellegű konzultációra a tanárszakszervezetekkel sor kerül majd, végül Maruzsa Zoltán államtitkár ez végül augusztus 4-re, azaz péntekre kitűzte.
A PDSZ közzétett híre hangsúlyozza, komolytalannak tartja a törvény hatásvizsgálatát, hiszen az egyenesen úgy fogalmaz, a súlyos óraszámnöveléssel járó státusztörvény nem jár majd költségnövekedéssel, mivel „egyéb személyi, tárgyi feltételek nem szükségesek a végrehajtáshoz. A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvényből származó szabályozás szerepel benne, a törvénytervezet hatásvizsgálatai elkészültek. A neveléssel-oktatással lekötött idő 24 órában történő meghatározásához igazodóan emelkedik a Mesterpedagógusok óraszáma és ezzel egyensúlyban csökken a szakértő-szaktanácsadó Mesterpedagógusok kirendelési alkalmainak száma 16-ra. A nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörökben foglalkoztatottak finanszírozott létszáma jelen rendeletben kerül meghatározásra, ennek azonban költségvetési vonzata nincsen, mert a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörök csak átrendezésre kerültek, a foglalkoztatottak száma várhatóan nem változik.”
Egyszerű nyelvre lefordítva ez pedig annyit tesz, hogy mivel a tanárok száma nem, csak a munkaidejük növekszik majd, ezért a bérnek sem kell növekednie.
Mindezzel kapcsolatban a PDSZ azt is megkérdezte tagjaitól, véleményük szerint a státusztörvény végrehajtási rendelete a pedagóguspályát vonzóvá teszi-e. Ezt a szavazásra feltett kérdést értelmezte úgy a Magyar Nemzet, hogy a szakszervezet hírlevélben „felmondásra bujtogat.” A PDSZ ezt az értelmezést élesen cáfolja, Facebook-oldalán is szerepeltetve, hogy csupán a hatásvizsgálatról kérték ki tagjaik véleményét, tájékoztató jelleggel. Az állításokra válaszul, annyit írtak, „mi ilyen hírlevelet nem találtunk, viszont azt továbbra is dolgunknak tartjuk, hogy minden tagunknak pontos tájékoztatást adjunk a lehetőségeiről. Nem mi, hanem a kormány tesz olyan lépéseket, amiért többen elhagyják a pályát.”
A szakszervezet most nyilvánosságra hozott, teljes értesítése mellett hangsúlyozta, az augusztus 4-i, kormánnyal való egyeztetés után közvetlenül is beszámolnak majd tapasztalataikról.
(Kiemelt kép: Diáktüntetés az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóján Budapesten, 2022. október 23-án. / Fotó: Pásztor Csaba / 168.hu)