PB-palackok: középpontban a biztonság
Évente becslések szerint csak az adók be nem fizetésével 600-800 millió forintos kárt okoznak a magyar államnak az illegálisan töltött PB-palackokat forgalmazó vállalkozók. Ezek azon túl, hogy gazdasági bűncselekményt követnek el, az egész környezetüket és valamennyi vevőjüket veszélyeztetik.
A közelmúltban Dunaszegen bukott le egy kereskedő, aki illegálisan töltött PB-palackokat árult ügyfeleinek. A településen található gázcseretelep tulajdonosait letartóztatták, azonban feltehetően számos hasonló „vállalkozó” található az országban, akik azon túl, hogy gazdasági bűncselekményt követnek el, veszélyeztetik környezetük és vásárlóik testi épségét is. Ez az egyetlen vállalkozás tevékenységével legalább 55 millió forintos kárt okozott a költségvetésnek. A vámkommandó a dunaszegi telephelyen több mint kétezer illegálisan töltött palackot foglalt le, amelyek között szép számmal akadtak túltöltöttek, illetve nem egynek lejárt a használati engedélye.
A hatósági fellépés mellett a fogyasztók is sokat tehetnek azért, hogy visszaszoruljon a PB-palackok illegális töltése. Mivel a túltöltött vagy nem megfelelően ellenőrzött palack életveszélyes, vásárlóként is figyelnünk kell a csalásra utaló jelekre – mutatott rá Kirilly Tamás, a Prímagáz műszaki igazgatója. A szakértő tanácsa szerint a legbiztonságosabb megoldást az jelenti, ha kizárólag hivatalos gáz-cseretelepen cserélnek palackokat a fogyasztók.
Ha valamilyen okból mégsem ilyen szolgáltatónál történik a csere, akkor mindenképpen tanácsos lemérettetni az adott palackot. A szabályosan, 11,5 kilogramm gázt tartalmazó palack súlyának mindenképpen a palackon szereplő tárasúly és a 11,5 kilogramm összege alatt kell legyen néhány dekával.
Célszerű ellenőrizni a palack nyakán, szelepén lévő zsugorfólia épségét, ugyanis a hivatalosan töltött palackok szelepére minden töltés után zárófólia kerül. Ha Magyar Pébégázipari Egyesület más tagvállalatának jelzését találja a fogyasztó a zárófólián, akkor az egy további garancia arra, hogy legálisan töltöttet választ – közölte Kirilly Tamás.
Emellett érdemes ellenőrizni a lejárati dátumot is. Minden palack időről időre műszaki ellenőrzésen megy át, és az ez alapján kiadott használati engedélyt a palack felső részébe ütött dátum igazolja.
A hivatalos szolgáltatónál történő PB-palackcsere nem csak biztonságosabb, de sok esetben a fogyasztók pénztárcáját is jobban kíméli – hangsúlyozta a szakértő. A feketetöltésnél gyakori trükk ugyanis, hogy az előírt töltősúlynál kevesebb gáz kerül a palackokba, illetve annak fűtőértéke is alacsonyabb lehet, mint a hivatalos szolgáltatóknál. Vagyis hiába olcsóbb így a csere, összességében ráfizetéssel jár, hiszen hamarabb kiürül a tartály.