Pártállami módszerek a fideszes önkormányzatnál
Egykori bizalmasa ellen vallott a fideszes polgármester: kirúgták - A mai nappal menesztette a kiskunfélegyházi kórház igazgatóját a város önkormányzata - erről tegnap döntött a képviselő-testület. Az ügy pikantériája, hogy Kovács József igazgató korábban Kapus Krisztián fideszes polgármester egyik fő támogatója és bizalmasa volt. A menesztett kórházvezető szerint a fegyelmi eljárásban számos szabálytalanság volt, a polgármester pedig hamisan tanúskodott. Az ügy a munkaügyi bíróságon és az ügyészségen folytatódhat.
"Úgy érzem magam, mint Pelikán József: a tárgyalást még le sem folytatták, de az ítélet már megszületett" - fogalmazott az
atv.hu-naka testületi ülés előtti napon Kovács József, a kiskunfélegyházi kórház igazgatója. Megjegyzésével arra utalt, hogy az önkormányzati határozati javaslatban már akkor "megelőlegezték" a menesztését, amikor a fegyelmi bizottsággá alakuló képviselő-testület még meg sem tárgyalta a vizsgálat eredményét. Mi több, a csütörtöki ülés előtt fél órával a jogi bizottság már az utódlását is megtárgyalta (az igazgatói széket a "kívülről importált" Vincze Sándor foglalhatja el).Ennél is érdekesebb azonban, hogy a fegyelmi vizsgálat alapját képező ügy miként fordult egyfajta politikai leszámolásba, és - a menesztett kórházigazgató reményei szerint - hogyan ránthatja magával magát a polgármestert is.
Jóbarátok
Az előzményekhez tartozik, hogy Kovács József kórházigazgatóként a 2010-es országgyűlési, illetve önkormányzati választások idején is lelkes támogatója, mi több bizalmasa volt a mindkét választást sikerrel abszolváló ifjú fideszes politikusnak - írta az ATV.
Együtt dolgoztak azon is, hogy a városi kórházat hogyan lehetne különböző plusz szolgáltatások beindításával kimozdítani nehéz anyagi helyzetéből. A tervezéshez a brüsszeli székhelyű Primatus Ecofinance Consulting BVBA nevű cég nyújtott segítséget. A menesztett igazgató elmondása szerint a céggel folytatott tárgyalásokon rendszerint a polgármester is részt vett. Az együttműködésről 2010. decemberében keretmegállapodás is született, amelyben többek között egészségügyi-, valamint wellness turizmus és klinikai fejlesztés szerepelt fő irányvonalként. A következő év februárjában az Ecofinance képviselői a képviselő-testületnek és külön a Fidesz-frakciónak is beszámoltak a fejlesztési lehetőségekről.
Időközben Kovács József szerződést kötött a céggel egy tanulmány elkészítésére, és ezért előlegként 9 ezer eurót, majd a tanulmány elkészülte után 5 ezer eurót fizetett ki a kórház költségvetéséből - állítása szerint Kapus egyetértésével. Ez a szerződés és a kifizetés képezi az ügy tárgyát, ugyanis az ügyet kipattintó fideszes képviselők szerint az igazgató - testületi felhatalmazás híján - jogtalanul járt el.
A történet egyébként tavaly ősszel kezdett "élesedni", amikor a Fidesz frakció tagjai érdeklődni kezdtek az általuk nem ismert szerződés iránt. A képviselőcsoport, amelynek kapcsolata - mint korábban megírtuk - igencsak megromlott saját polgármesterével, Kapust is revolverezhette az üggyel, és egyúttal az általuk aggályosnak tartott kórházi ügyletre is fényt derített volna.
Valaki hazudik
A történet azonban érdekes fordulatot vett - írta az ATV. Kovács József vizsgálatot kezdeményezett a felmerült kérdések tisztázása érdekében. Ez azonban az önkormányzat közleményében már úgy jelent meg, hogy az igazgató fegyelmi eljárást kezdeményezett önmaga ellen - és ha már "kezdeményezte", azt annak rendje és módja szerint meg is indították január közepén. Ennek során Réczi László vizsgálóbiztos - aki szintén képviselő, civil színekben - Kapust is meghallgatta, aki jegyzőkönyvbe nyilatkozva tagadta, hogy megbízást adott volna a szerződés megkötésére, vagy egyáltalán tudott volna arról, illetve a kifizetésről. "A szerződést nem ismertem, a részleteit nem ismertem, és nem is írtam alá (...) döbbenetes volt az, hogy hogy kerül elő egy szerződés, ami ugye több millió forintról szól" - állította vallomásában a polgármester.
Réczi László joggal írta vizsgálóbiztosi jelentésében: "A szerződés-kötés körülményeiről, a szerződés tartalmi elemeiről való tárgyalásokról Dr. Kovács József és Kapus Krisztián teljesen eltérő vallomást tett".
Érdekes eleme a vizsgálati jelentésnek az az öt nyilatkozat, amelyet Kovács csatoltatott be: ezekben a brüsszeli cég kórházi tárgyalásokon részt vett képviselői megerősítik az igazgató által elmondottakat. "Ez a szerződés a kórház funkcionális profilváltással is foglalkozott, ezért a fizetési kondíciókban a polgármester megállapodott arról, hogy mivel a kórház érintett ebben a szerződésben, így a polgármesteri hivatal forráshiánya miatt átmenetileg a kórháznak kell szerződnie az Ecofinance Tanácsadó céggel, és neki kell a teljesítésért fizetnie. Később ezt az összeget a polgármesteri hivatal megtéríti" - nyilatkozta egyikük.
Jöhet az ügyészség
Réczi vizsgálóbiztos azonban nem mulasztotta el felhívni a figyelmet arra, hogy "a becsatolt nyilatkozatokat, azok elkészítői a hamis tanúzásra történő törvényi figyelmeztetés mellőzésével tették". Hogy ez győzte-e meg a képviselőket, nem tudni, mindenesetre a fegyelmi bizottságként működő képviselő-testület csütörtökön rövid úton megszavazta - 9:1 arányban, vagyis vélhetően teljes fideszes támogatással - az igazgató menesztését (annak ellenére, hogy lett volna lehetőségük az eljárást felfüggeszteni az ismeretlen tettes ellen tett feljelentés nyomán indult büntetőügy jogerős lezárásáig).
A kegyvesztett kórházvezetőnek a 3 plusz 2 perces - szerinte szabálytalanul korlátozott - időkeretben arra volt ideje, hogy ismét felidézze, hogy 2011. márciusában a szerződés ügyében együtt utaztak Brüsszelbe Kapussal, ráadásul a repülőjegyet a polgármesteri hivatal rendelte és a kórház fizette. Hozzátette: reményei szerint az ügyészség tisztázni fogja, hogy "hűtlen kezelés, vagy hamis tanúzás történt-e". (Válaszában a polgármester kijelentette: áll az ügyészségi vizsgálat elé.) Két ügyvédje pedig a fegyelmi vizsgálat jogszerűségét igyekezett szétbombázni - erre összesen tíz percük volt -, majd 7 oldalon összegyűjtött érveiket inkább kiosztották a képviselőknek.
Kutyaharapást szőrével
Kovács József még a testületi ülés előtt az ATV-nek azt mondta, nem tudja, miért fordult ellene a polgármester. "2010 tavaszától folyamatosan támogattam, soha nem rúgtam bele, erre 2011 őszén hátba szúr, beleharap az őt etető kézbe" - fogalmazott.
"Egy botrányváros lettünk bizonyos emberek miatt, és a botrány dagad" - jelentette ki a menesztett kórházvezető, immár az ülés után, újságírók előtt. Hangsúlyozta: a "koncepciós per" a munkaügyi bíróságon is folytatódni fog. Szerinte egyébként a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény alapján őt a továbbiakban eredeti munkakörében kell alkalmazni, "vagyis elképzelhető, hogy két igazgatója lesz a kórháznak".
Az ügyben az ATV igyekezett megkérdezni fideszes frakciótagokat is, azonban nem jártak sikerrel.