Pálinkás József a „filozófusügyről”
A Magyar Nemzet hetekkel ezelőtt támadássorozatot indított liberális tudósok ellen. Azzal vádolta a lap – többek között – Heller Ágnest, Radnóti Sándort, Vajda Mihályt, hogy Magyar Bálint oktatási miniszterségének idején, 2004–2005-ben a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Program (NKFP) pályázati pénzeit „talicskában tolták haza”, és csak egy bizonyos „szellemi kör” jutott támogatáshoz. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos erre feljelentést tett a „gyanús pályázatok” kapcsán, és nemrég arra kérte a Legfőbb Ügyészséget, vegye át a rendőrségtől a vizsgálatot. Lapunk január 28-i számában – Tudósaink védelmében című cikkünkben – feltártuk: e pályázaton a jobboldali, konzervatív szellemi és politikai körökhöz kötődő kutatók is nyertek, s magát a programot – az első Orbán-kormány oktatási államtitkáraként – még Pálinkás József, az MTA jelenlegi elnöke kezdeményezte. Írásunkat azzal zártuk: leginkább ő vethetne véget a filozófusok elleni szellemi kommandóakciónak.
Pálinkás József most interjút adott a 168 Órának, amelynek a teljes szöveget a csütörtökön megjelenő új lapszámban olvashatja. Részlet a beszélgetésből.
- Tudósaink védelmében című cikkünkben azt is írtuk: bátor és józan kiállással nemcsak a „hírbe hozott” tudóskollégáit védhetné meg, hanem a magyar tudomány presztízsét is. Ám ön nemrég kijelentette: az Akadémia nem szakszervezet.
– Pont a 168 Óra cikkének megjelenése körül adtam ki azt a sajtóközleményt, amelyben felhívtam a figyelmet: a tudományos kutatások értékének megítélése a tudomány művelőinek a feladata. Nem az újságíróké, nem a hatóságoké. Utóbbira a pénzügyi szabálytalanságok kivizsgálása tartozik. Előre viszont senki ne ítélkezzen.
- Feltételezem: közleményével a jobboldali sajtónak üzent, főként a Magyar Nemzetnek, hiszen az indította a rágalomhadjáratot. A mi lapunk éppen azt hangsúlyozta: egyetlen tudós pályaművét sincs jogunk megkérdőjelezni, bármelyik „oldalhoz” tartozzon is.
– A közleményben mindenkinek „üzentem”. Tény: először az ön által „jobboldalinak” nevezett napilapban jelent meg olyan állítás, amely a kutatás értékét minősíti. Máskor pedig a baloldali vagy liberális sajtó szólt bele tudományos kérdésekbe. A hazai szellemi élet politikailag rendkívül megosztott, én viszont nem szeretnék belefolyni ebbe a háborúskodásba. Az MTA elnökeként ezt különben sem tehetem meg.
- Még akkor sem, ha bizonyítékok nélkül vádolják meg akadémikustársait?
– Sajtópolémiákba nem bocsátkozom. Hangsúlyoztam ugyanakkor: az ártatlanság vélelme mindenkit megillet. Vádolni csak a vádhatóságnak van joga. Másfelől: ha valaki úgy gondolja, hogy valótlanságokat terjesztenek róla, pert indíthat vélt rágalmazói ellen. Tudtommal a filozófusok közül ezt többen meg is tették.