Orbán dühös – tisztogatásba kezdett

Lapinformációk szerint Orbán Viktor megelégelte a gyenge eredményeket, és rendet tesz a pártjában.

2024. szeptember 25., 10:03

Szerző:

A június eleji választások okozta rossz hangulat csak fokozódott a Fidesz vezetésében nyár végére amiatt, hogy Magyar Péter láthatóan stabilizálta támogatottságát, miközben a kormánypártnak ismét tüzet kellett oltania, ezúttal Bese Gergő melegbotránya kapcsán. A Szabad Európa úgy tudja, Orbán Viktor „rendet akar tenni” a hátországban.

Mint írják: Győr, Szombathely, Pápa, Érd, Csepel, Szolnok, Budakeszi – hét település nyolc kormánypárti képviselője vagy választókerületi elnöke számíthat rá, hogy 2026-ban (legalább ideiglenesen) véget ér az egyéni képviselői karrierje a Fideszben.

 

A lapnak nyilatkozó – névtelen – források közül többen azt állították, hogy a pártelnök-kormányfő akár negyvenet is leválthat 2022-eshez képest a Fidesz–KDNP 106 egyéni országgyűlési képviselőjelöltjéből (akik közül 86-an meg is nyerték a választókerületüket). 

Megalázta a Fideszt Német Szilárd – mehet vissza főzni?

Érden és Csepelen hatalmi helyzetből gyakorlatilag felszámolta magát a Fidesz, így nem nagyon van más lehetősége a pártvezetésnek, mint változtatni. Győrben sem sikerült megakadályozni Pintér Bence és a mögötte álló civil szervezet győzelmét. Pápát, Szolnokot elvitte az ellenzék a Fidesztől – ez természetesen igaz még egy sor más településre is, például a Zala megyei 3. választókerületben fekvő Keszthelyre és Hévízre –, így ezeknek a választókerületeknek a vezetői, egyéni képviselői (a legtöbb esetben ugyanaz a kettő) sem alhatnak nyugodtan.

Győrben, Szolnokon egyértelműen biztos fideszes győzelmet várt a pártvezetés, így mindenképpen csalódás az eredmény. A lap szerint emiatt aggódhat politikusi karrierje miatt Kara Ákos és Simon Róbert Balázs (a két győri egyéni képviselő), illetve Kállai Mária. 

Nem kellett azonban veszíteni ahhoz júniusban, hogy meginogjon a széke valakinek a Fideszben. Volt olyan képviselő, akivel – bár választókörzetében elnyertek egy fontos települést az ellenzéktől – kifejezetten feszült hangulatú beszélgetést folytatott Orbán Viktor, és számonkérte, hogy a győzelem ellenére sem ment úgy a mozgósítás, ahogy elvárták.

Egy egyéni választókerület elnyerése erős legitimációt ad a mandátum birtokosának – a Fidesz káderállományának derékhada (értelemszerűen) viszont nem rendelkezik ilyennel. Több forrás is azt mondta, hogy velük Orbán Viktor még elégedetlenebb. Elsősorban azokról, a Fidesz fiatal generációjához sorolt szereplőkről van szó, akik bőven 2010 után kerültek magas pozícióba, legyen az állami vállalat, minisztérium vagy fideszes háttérintézmény.

Egy forrás, aki állítása szerint nemrég beszélt személyesen a kormányfővel, azt mondta: úgy jellemezte Orbán Viktor ezt a réteget, hogy „soha nem tapasztalták meg, milyen az ellenzéki lét, soha nem gyűjtöttek még kopogtatócédulát, soha nem kampányoltak, igazából soha nem dolgoztak keményen”. 

Orbán Viktor utalt is az elégedetlenségére, amikor Kötcsén „a lassú kormányzati apparátust” hibáztatta azért, hogy nem hívtuk még le a Magyarország részére már most is rendelkezésre álló, tizenkétmilliárd eurónyi uniós forrást. Ezenkívül „influenszerpolitikusokat” szeretne a politika élvonalába; ez forrásaink szerint közvetlen kritikáját jelenti a kormánypárt mostani influenszereinek is, akikkel szintén nincs megelégedve Orbán Viktor.

„Kis ország vagyunk, nyilván nem lehet mindenkit lecserélni, működtetni kell akkor is az apparátust, a kommunikációt, ha nem nyújtják az elvárt teljesítményt – mondta egy kormányzati háttérember, hozzátéve: – De azért megvannak a régi, bevett módszerek arra, hogy felrázzunk egy motiválatlan közösséget.” Néhány látványos kirúgás, pozícióvesztés könnyen arra sarkall másokat, hogy összekapják magukat, és – legalább 2026-ig

– más se járjon az eszükben, mint a munka.

(Kiemelt kép: JUAN MABROMATA / AFP)