„Orbán Viktor szégyent hoz Magyarországra”

Orbán Viktor folyamatosan szégyent hoz Magyarországra, írja a Guardian című lapban Nagy-Britannia egyik legismertebb költője, a magyar származású George Szirtes, aki 8 éves korában, 56-os menekültek gyermekeként került a szigetországba.

2015. szeptember 18., 13:37

Mint rámutat, a miniszterelnök azt állítja, hogy a keresztény Európát akarja megvédelmezni a muzulmán hordáktól és a terroristáktól, Magyarországot pedig meg kívánja tartani az igazi magyaroknak. Nem minden magyarnak, az igazi magyaroknak. Erős embernek kell mutatkoznia, mert a Jobbiknál lennének még erősebb emberek, akik kiszoríthatják a következő választásokon. Ezért van a kerítés, a hadsereg, a válsághelyzet, a gyűlölet lankadatlan, heves retorikája. Ezért tapasztalni kezdettől fogva puszta, durva ellenségességet, rágalmazást.

A szerző szégyenletesnek tartja, hogy a brit vezetés ilyen keveset tett a menekültekért, de szerinte még rosszabb, hogy a magyar hatóságok nem csupán rosszul bánnak ezeket az embereket, hanem a politika részeként démonizálták őket, amit Orbán és társai szervezési és erkölcsi sikernek akarnak tekinteni. Félelem, gyűlölet és rasszizmus a szakterületük. Ám szemtanú az egész világ. És bár sok önkéntes magyar igyekszik segíteni a menekülteknek, a kabinet lépései miatt Magyarország neve az égig bűzlik.

A Financial Times szerint a közös menekültpolitika hiánya feltárja, hogy az értékek válsága zajlik az unión belül. A kvótajavaslatot üdvözölték a németek és a franciák, elutasította viszont egy sor kelet-európai tagállam, ám ha továbbra is kitartanak álláspontjuk mellett, az kárt okozhat pozícióiknak EU-ban, még a kohéziós támogatás is veszélybe kerülhet. Bár lehet, hogy ez utóbbi jogellenes lenne, Berlinnek igaza van, amikor a kötelezettségeikre emlékezteti ezeket az országokat. Ugyanakkor különösen nehéz megérteni a magyarok álláspontját, hiszen Bizottság elképzelése értelmében 54 ezer menekült elkerülne az országból. Elítélendő a harcias hozzáállás, beleértve a menekültek elleni brutális fellépést, így a könnygázt alkalmazását. Amúgy az egész a jelek szerint a hazai közvélemény megbékítését szolgálja. A válság azonban megmutatta, hogy különösen Magyarország és Szlovákia feltehetőleg intoleránsabb és idegenellenesebb, mint az unió régi nemzetei. Mivel Kelet-Európai továbbra is nyugati támogatást sürget a revansista Oroszországgal szemben, ez olyan körülmény, amit aligha engedhetnek meg maguknak. A keleti tagoknak mindenáron el kell kerülniük, hogy Európa az értékek mentén legyen megosztott, mert az csak súlyosbítaná a helyzetet.

(Klubrádió/Szelestey Lajos)