Orbán Viktor Magyarországa a negatív példa a volt amerikai külügyminiszter fasizmusról szóló könyvében
Április 10-én fog megjelenni Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter új könyve. A Fasizmus – Egy figyelmeztetés címet viselő mű a fülszövege szerint arról szól – hívja fel a figyelmet a 444 –, hogy a XX. századi fasizmus milyen befolyást gyakorol a jelenkor politikai életére. Fasisztának azokat nevezi a volt amerikai külügyminiszter, akik azt állítják, hogy egy egész nemzet nevében lépnek fel, miközben egyáltalán nem érdeklik őket mások jogai, amelyeket sárba tipornak, eközben pedig hajlandóak erőszakhoz is folyamodni, hogy a célkitűzéseiket elérjék. Ebben a kontextusban említi meg Magyarországot is.
My new book, Fascism: A Warning, is available for pre-order now and will be released on April 10.
— Madeleine Albright (@madeleine) 2018. március 28.
I wrote this call to action because history has taught us that, when #Fascism looms, we have a duty to stand up and speak out. https://t.co/LagiJLbZWK
1/6 pic.twitter.com/7FgtK3ipIG
Bevallása szerint Madeleine albright azért írta a könyvet, mert a történelem arra tanít, hogy amikor a fasizmus feltűnik valamilyen formában, kötelességünk kiállni ellene, az pedig mindenki számára figyelmeztetésül kell szolgálnia, hogy a demokratikus értékek elleni támadás erőre kapott Vlagyimir Putyin Oroszországában, Orbán Viktor Magyarországán, Recep Tayyip Erdogan fémjelezte Törökországban, Nicolas Maduro Venezuelájában és Rodrigo Duterte által vaskézzel irányított Fülöp-szigeteken is.
Szerinte az egyszerűen szégyenteljes, hogy az autokratikus vezetők Donald Trump elnökre mutogathatnak amikor megpróbálják legitimálni az intézkedéseiket.
Madeleine Albright egyébként nyilvánvalóan tudja, miről beszél. A volt külügyminiszter – aki Bill Clinton idején az első nő lett, aki betölthette a tisztséget – Marie Jana Korbelová néven született Prágában 1937-ben. Családja menekült a nácik, utána pedig 1948-ban a kommunisták elől egészen az Egyesült Államokig.
„Biztonságban lenni mások szabadságának a kárára, nos, az egy nehéz egyenlet” – mondta egyszer.