A kormány fizesse vissza az önkormányzatoktól elvett pénzt! - 8 pontos követelést tettek közzé az ellenzéki vezetésű városok
Nyolc pontos válságkezelési felhívást tett közzé több ellenzéki vezetésű város a kormánynak címezve.
A kiáltványt többek között aláírta Karácsony Gergely főpolgármester, Botka László, Szeged polgármestere vagy éppen Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere. Ebben az áll, a koronavírus-járvány elleni védekezés második szakasza és a járvány nyomában érkező gazdasági és szociális válság kezelése csak a kormány és az önkormányzatok közös feladat- és tehermegosztásával lehet sikeres.

Megjegyzik, a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökének és a főpolgármesternek is azt ígérték a kormány ülésén, hogy egy hónapon belül egyeztetést kezdeményeznek az önkormányzati szövetségekkel. Az egy hónap rég eltelt, az egyeztetésre még időpontot sem jelöltek ki, mégis statáriális döntés készül arról, hogy a települések saját bevételeinek jelentős részét kitevő helyi iparűzési adó beszedésének jogát a települések választott vezetői helyett a megyei önkormányzatokhoz utalhatják. Utóbbi gyakorlatot elfogadhatatlannak és károsnak nevezik.
Ezért követelik, hogy a kormány tartsa a szavát,
minél hamarabb egyeztessen az önkormányzati szövetségekkel és ennek napirendjére vegyék fel a különleges gazdasági övezetekről szóló törvényjavaslat módosítását vagy annak visszavonását.
8 pontos követelésük pedig a következő:
- 1. Az önkormányzati szövetségekkel való egyeztetések lefolytatása nélkül a Kormány ne hozzon döntést az önkormányzatokat érintő kérdésekben!
- 2. Az önkormányzatoktól további forrást ne vonjon el! A korábban elvont forrásokat a veszélyhelyzet elmúltával, egyeztetett ütemezéssel fizesse vissza!
- 3. A járvány elleni védekezésben használja fel az önkormányzatok javaslatait, különös tekintettel az egészségügyi és szociális dolgozók védelmére.
- 4. A szociális krízishelyzet kezelésére hozzon létre az önkormányzatokkal közös pénzügyi alapot. Az alap felhasználása az önkormányzatokkal egyeztetve, az önkormányzatok ellátórendszerein keresztül történjen.
- 5. Az önkormányzatok bevonásával dolgozza ki Magyarország gazdaságának újraindításának programját.
- 6. Az önkormányzatok vállalják, hogy a velük egyeztetett kormányzati – egészségügyi, szociális, gazdasági – cselekvési terveket a lehető leghatékonyabban hajtják végre.
- 7. A Kormány számoljon el a védekezésre költött közpénzekkel, a beszerzett felszerelésekkel, mint ahogy az önkormányzatok is elszámolnak az általuk beszerzett eszközökkel.
- 8. A Kormány folyamatosan tájékoztassa az önkormányzatokat az őket is érintő kormányzati döntésekről, a járvány elleni védekezés irányításáról és a valós járványhelyzetről!
Közleményüket azzal zárják a polgármesterek, hogy szerintük az önkormányzatok bizonyították, hogy rájuk is lehet számítani. Egyúttal felszólítják a kormányt, tekintse stratégiai partnernek az önkormányzatokat.
„A válságkezelés nem lehet sikeres az önkormányzatok bevonása nélkül, és kudarcra van ítélve, ha ellenükre történik.”
A kiáltványt a következő polgármesterek írták alá:
- Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere
- Botka László, Szeged polgármestere
- Nemény András, Szombathely polgármestere
- Péterffy Attila, Pécs polgármestere
- Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere
- Csőzik László, Érd polgármestere
- Nyirati Klára, Baja polgármestere
- Hegedűs Péter, Balmazújváros polgármestere
- Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere
- Leidinger István, Pomáz polgármestere
- Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes
- Tüttő Kata főpolgármester-helyettes
- Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes
- Dorosz Dávid főpolgármester-helyettes
- Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes