Önkormányzati választások 2010: eredmények

A rendszerváltozás óta hatodik alkalommal tartottak Magyarországon helyhatósági választásokat. A részvétel legalább 15 százalékponttal alacsonyabb volt, mint fél évvel korábban. Folyamatosan frissítjük az eredményeket!

2010. október 3., 19:55

A teljes elnökség felsorakozott Mesterházy Attila mögött, amikor sajtótájékoztatóját megtartotta fél tíz után pár perccel. A pártelnök is köszönetet mondott „mindenkinek, aki részt vett a választáson", és külön köszönetet mondott minden „demokrata polgárnak", akik „ilyen nehéz helyzetben" is elment és támogatta a szocialistákat. Gratulált a megválasztott polgármestereknek és jelölteknek.

„Az MSZP a vártnál jobb eredményt ért el" - folytatta, ekkor kisebb taps tört ki a sajtóteremben. Mesterházy szerint az MSZP bebizonyította, hogy a szocialista párt az ország második legerősebb politikai alakulat és a legerősebb ellenzéki párt. Újabb taps. A pártelnök szerint sok sikeres szocialista polgármestert újraválasztottak, ezeknek a politikusoknak lehetősége lesz bemutatni, hogy van alternatíva. „A lehetőség alkalmas az építkezésre és a párt újjáépítésére" - zárta beszédét.

„Köszönöm a szót, Elnök úr!" - lépett a mikrofonhoz Horváth Csaba főpolgármester-jelölt, az MSZP budapesti elnöke. A politikus gratulált Tarlós Istvánnak és együttműködést ígért a programok megvalósításában. Hozzátette: minden olyan kérdésben, amely szembe megy a budapesti polgárok akaratával, azt kérlelhetetlenül kritizálni fogják.

Szanyi Tibor kampányfőnök erősebben fogalmazott, amikor azt mondta: „lelepleződött az a hazugság, hogy fülkeforradalom történt. Nincs és nem is volt. Az emberek jelentős hányada távolmaradásával fejezte ki véleményét a három hónapos semmittevésről, amit a kormány csinált" - mondta, hozzátéve: az MSZP jelöltjei megfeszített erővel dolgoztak és bebizonyították, hogy a szocialista párt megkerülhetetlen erővé vált - írta a

Népszabadság.

Budapestet is magáévá tette a Fidesz

A kormánypártok sikerével értek véget az önkormányzati választások a fővárosban. A Fidesz–KDNP adja a főpolgármestert, megvan a többsége a közgyűlésben, és csak négy kerületet vesztett el a huszonháromból.

Tarlós István a szavazatok több mint 53 százalékával nyerte meg a főpolgármester-választást Budapesten. A Fidesz–KDNP jelöltje, aki korábban négy cikluson át irányította Óbudát, 2006-ban még kikapott Demszky Gábortól, az idén viszont már nem volt komoly ellenfele. A szocialista Horváth Csaba 29 százalékot ért el, a harmadik helyre az LMP-s Jávor Benedek futott be, megelőzve a jobbikos Staudt Gábort.

A fővárosi közgyűlési többség megszerzése kevésbé ment könnyen a kormánypártoknak, egy mandátumon múlott a patthelyzet. Tarlós munkáját további 17 képviselő támogathatja, az MSZP 7, a Jobbik és az LMP 3-3 mandátumot gyűjtött - írta az

Index.

Az ellenzéki pártok közül az MSZP három polgármesteri hellyel vigasztalódhatott a kerületekben. A XIX.-ben simán nyert Gajda Péter, a XX.-ban Szabados Ákos, a legegyértelműbb győzelmet pedig a várakozásoknak megfelelően a sokadik ciklusát kezdő angyalföldi Tóth József aratta. Függetlenként, a Civil Egyesület színeiben, de a szocialisták támogatásával őrizte meg pozícióját nagy csatában a soroksári Geiger Ferenc is, így a Fidesznek összesen négy kerületet nem sikerült begyűjtenie a huszonháromból.

Orbán: mától ismét Budapest a nemzet fővárosa

Mától Budapest ismét a nemzet fővárosa - mondta vasárnap késő este Orbán Viktor, aki szerint az emberek az önkormányzati választáson azt nyilvánították ki, hogy helyes irányba fordult az ország szekere. A miniszterelnök szerint 2010 adja meg 1990 értelmét - írta az MTI.

Schmitt: minden szavazat erősítette a demokrácia eszményét

Vasárnap minden egyes leadott szavazat erősítette a demokrácia eszményét - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök az Országos Választási Központban tartott sajtótájékoztatón. Az önkormányzati választások során megválasztottakat az államfő arra kérte, hogy fáradozzanak a települések, a megyék felvirágoztatásán és közösen járuljanak hozzá Magyarország sorsának jobbra fordításához. Schmitt Pál szerint egy hosszú kampányidőszak végére értünk, s reményét fejezte ki, hogy a közös összefogás, a munka és a közjó szolgálatának ideje érkezett el - írta az MTI.