Egyre nagyobb a probléma az oktatásban, aláírásgyűjtésbe kezdtek miatta

Nagy a bérfeszültség az oktatásban, emiatt aláírásgyűjtést indított a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, és követelik az oktatást segítő dolgozók bérrendezését.

2025. február 12., 13:29

Szerző:

Egyre nagyobb a bérfeszültség az oktatásban, mivel a pedagógusokkal ellentétben az oktatást-nevelést segítők bérét nem emelték olyan arányban. Ezeknek a személyeknek csak annyival emelték a bérét, amennyivel nőtt a minimálbér és a garantált bérminimum, derült ki az eduline.hu cikkéből.

Bérfeszültség okoz problémát az oktatásban

A lap cikkéből kiderül, hogy a "dajkák és óvodapedagógust segítők" csoportjának vezetője, Lőrincz Tiborné Pudics Éva szerint egyre sürgetőbbé vált, hogy rendezzék a nevelést és oktatást közvetlenül segítő dolgozók (noks) bérét. Ebbe a kategóriába esnek a dajkák, könyvtárosok, pedagógiai asszisztensek, gyógypedagógiai asszisztensek, gyermek- és ifjúságvédelmi támogatók, gyógytornászok, intézményi titkárok, ápolók, rendszergazdák, laboránsok, gondozók, takarítók, szakorvosok, úszómesterek, gazdasági, ügyviteli, műszaki és kisegítő munkakörökben dolgozók, és a szakképzésben a nem oktatói munkakörben dolgozók. Ezek a személyek csak annyival keresnek többet januártól, amennyivel a minimálbér és a garantált bérminimum nőtt.

Ez azt jelenti, hogy januártól a minimálbér esetében 9 százalékos a növekedés, a dolgozók bruttó 290 800 forintot, vagyis nettó 193 ezer forintot keresnek. A garantált bérminimum esetében 7 százalékkal nőttek a fizetések bruttó 348 820 forintra, vagyis nettó 231 ezer forintre. Ez alól csak azok a dolgozók képeznek kivételt, akik rendelkeznek diplomával, mivel az ő fizetésük mellé plusz 7 százalékos emelést kaptak, amire a kormány 10 százalékos fedezetet biztosított. Lőrincz Tiborné arról is beszélt a lapnak, hogy a fennmaradó 3 százalékról az óvodákat fenntartó önkormányzatok dönthetnek, és nem tudni, milyen szempontok alapján.

Aláírást gyűjtenek a dolgozók érdekében

A pedagógusok bére januártól az alábbiak szerint változott, pedagógus I. kategóriában 653 100 forint - 1 290 800 forint, pedagógus II. kategóriában 660 400 forint - 1 375 600 forint, mesterpedagógus esetén 716 900 forint - 1 654 400 forint, kutatótanár esetén pedig 840 000 forint - 1 781 600 között alakul. Ám ezzel szemben a noks-os dolgozók fizetése továbbra is alacsony, ami jelentős bérfeszültségeket teremt az intézményeken belül. Emiatt a PDSZ petíciót indított.

„Jelenleg nincs kiszámítható életpályájuk, tisztes megélhetést sem tudnak maguknak biztosítani. Mindeközben sokszor nemcsak a saját munkakörüknek megfelelő munkákat látnak el, hanem további, az intézményben aktuálisan be nem töltött munakakörökhöz tartozó feladatokkal is megbízzák őket, ez is jelentős leterheltséget és sokszor kifizetetlen túlmunkát jelent számukra”

– írta a PDSZ az aHang felületén indított petíciójában.

Arra bíztatnak mindenkit, hogy amellett, hogy aláírják a petíciót, küldjenek levelet az illetékes minisztériumoknak és minisztereknek. Pintér Sándor belügyminiszternek, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszternek és Nagy István agrárminiszternek.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)