Normálisnak kellene lenni
Több képesség van az MSZP-ben, mint amennyi kifelé látszik – mondja Tüttő Kata hegyvidéki szocialista képviselő, a párt országos elnökségének tagja. De azt is hozzáteszi, szerinte a szocialistáknál nem mindenki ül a helyén. Bár a Normafa rendbetételéért összefogtak a Fidesszel, úgy véli, ez általánosságban, a Jobbikkal nem lesz lehetséges.
– A normafai nagykoalíciót modellnek szánták?
– Nehéz annak tekinteni.
– Pedig összefogott a Fidesz, az MSZP és az Együtt, hogy létrejöjjön a beruházás. Közösen buzdítottak a helyi népszavazáson való részvételre. Csak a DK és a Jobbik maradt távol.
– Az volt a kérdés, vajon az ország elfogadja-e, ha valaki normálisan gondolkodik egy adott ügyről. A Zugligettől Budakesziig tartó, főként erdős övezet rendbetételéről beszélünk. A munka megkezdése előtt Pokorni Zoltán polgármester ígérete nyomán tartott a kerület népszavazást. Én ezen a vidéken nőttem fel, a Normafánál szánkózom a gyerekeimmel, oda járok futni, túrázni. Nem volt kérdés, ha a terület rendezésére elfogadható ötlet születik, akkor melléállunk.
– Helyi ügyekben bárkivel össze lehet fogni?
– Haragszom minden olyan pártra, melynek tagjai vélt pártérdekek mentén szálltak most szembe velünk. Mi nem a Fidesz, hanem a Normafa ügye mellé álltunk oda, és ebből a szempontból közömbös, hogy Pokorni Zoltán a Fidesz alelnöke. Húsz év alatt talán ha egyszer fordul elő, hogy az állam ad pénzt egy ilyen beruházásra, miután kerületi forrás a központosítások miatt nincs.
– A DK-s Kerék-Bárczy Szabolcs azt írta, pártja nem nyújt segédkezet a maffiapárt alelnökének. Szerinte a referendum a fideszes belharc eszköze, és önök asszisztáltak ehhez.
– Abnormális gondolkodás. A politikai paranoiának legyenek már határai! Helyi, önkormányzati szinten nem lehet úgy gondolkodni, hogy egy adott üggyel kinek az érdekét segítjük. Azt kell mérlegelni, hogy jó-e vagy rossz, amit szolgálunk.
– Volt értelme az összefogásnak? Hiszen nincs eredmény.
– Tudtuk, hogy nem lesz érvényes a népszavazás, mivel az a korlátok miatt gyakorlatilag lehetetlen. A politikai léc alacsonyra került, az volt a kérdés, hogy az igenek kerülnek-e többségbe a részvételtől függetlenül. És így lett.
– Ha jó az ügy, akkor jöhet akár a Jobbik–MSZP-összefogás is? Tapolcán, Gyöngyösön a helyi szocialisták megkötötték a maguk alkuját a Jobbikkal.
– Értelmes dolgokért és ne pártokkal legyen összefogás. Általában nem értek egyet azzal, hogy összefogjunk a Jobbikkal.
– Az ön számára szalonképes a Jobbik?
– Nem.
– De ha egy „értelmes dologban” összefog velük, akkor azzá teszi őket. Jegyet ad nekik az első osztályra, pedig talán a vonaton se lenne helyük.
– Szerintem is, ám másképpen döntött a közösség. Rosszul tették. De az is nonszensz, ha mi azért nem állunk oda egy óvoda bővítése vagy egy országos gyermekétkeztetési program mellé, mert azt a Jobbik is támogatja.
– Nem fél attól, hogy így rövidesen egyetlen kihívója marad a Fidesznek, és az a Jobbik lesz?
– Nem attól tartok, hogy 2018-ban az MSZP nem rúg labdába; én attól rettegek, hogy a Jobbik győz. Fegyvertárukban a kirekesztés, az ügyek leegyszerűsítése, a rossz példák felmutatása, a gyűlöletkeltés olyan eszközök, amelyeket utálok a közéletben, mert mérhetetlenül károsak. Nem vagyok politikai stratéga, belőlem hiányzik az a fajta gyanakvás és paranoia, ami ehhez kell.
– Ezért kérdeztem az elején: modell lehet az önök kerületi nagykoalíciója?
– A koalíció tartós együttműködést jelent. Ettől fényévekre vagyunk. Nem jók ezek a félmondatok, a politikai paranoiát erősítik. Inkább valahogy normálisnak kellene lenni. Tudom, hogy nem normális a környezet, de helyi szinten ezt meg lehetne tenni. Én nem kiszolgálni akarom a lakossági igényeket. Szemléletet szeretnék formálni, hogy kicsit másképp gondolkodjunk a világról.
– Ez kevés lesz vidékre, ahol nincs munka, nagy a szegénység, ahol hűbéresi a rendszer, az emberek a polgármestertől függnek, és azt látják, hogy a haveroknak osztottak le mindent.
– Az európai baloldal célja az, hogy ne az határozza meg az esélyed és a boldogulásod, hova születtél. Például az iskolának, a tudás megszerzésének kiemelt szerepe van abban, hogy legyen lehetőség a kitörésre. Ezért mondjuk: tegyünk bele több pénzt! Mert ha így haladunk tovább, sokaknak a közmunkán kívül a jövőben sem lesz más esélye.
– És ha ezzel áll az emberek elé, önre fognak szavazni?
– Egy politikusnak több területen kell teljesítenie. Vannak mondatok, amelyekkel választást lehet nyerni, a bonyolult ügyek viszont nem ilyenek. Kellenek olyan politikusok, akik képesek harcolni, de olyanok is, akik akár a pártjukon belül is szemléletváltozást tudnak elérni.
– Ilyennek tartja magát?
– Igen. Én nem fogok olcsó áramot, gázt ígérni, ha annak nincs alapja és nem fenntartható.
– Az MSZP mostanában befelé fordul, építgeti magát, és néha úgy tűnik, oda sem bagózik, hogy a Jobbik törtet előre. Vannak, akik a párt vezetésével ellentétben úgy gondolják, nem a szervezeti építkezésre, hanem jó üzenetekre, aktivitásra lenne szükség. Tóbiás József ugyanakkor csak őszre ígéri, hogy politikai tartalmat is töltenek a struktúrába.
– Nagy a türelmetlenség, a nyomás. Mindenkinek elege van, azt szeretné, ha történne valami. De ha nem végezzük el a belső építkezés nem látványos munkáját, nem lesz esélyünk, biztos alapunk.
– Tóbiás szerint a nyitottá váló MSZP lesz az az erő, amelynek támogatásával a helyi modellek legyőzik a Fidesz-világot. Egyetért?
– Helyi szinten kell erősnek lennünk, hogy újra elhiggyék nekünk, komolyan gondoljuk, amit mondunk.
– Türelmetlenek a régi motorosok, így talán Szekeres Imre is, aki a Népszabadságban megjelent dolgozatában az ellenzék jövőjéről több verziót is felvázol: a baloldali szervezetek oszlassák fel magukat, majd alkossanak egységes, demokratikus pártot. Vagy szerinte létrehozható az MSZP bázisán egy új baloldali mozgalom, akár választási szövetség is. Ön melyik utat tartja jónak?
– A papír sok mindent elbír. Elméletben szuper fantomképeket tudunk rajzolni ideális főpolgármester- vagy miniszterelnök-jelöltekről, pártkeretekről. Jó lenne, ha létezne egy nemzeti ellenzéki válogatott. Sok tehetséges, értelmes ember van a baloldalon.
– A baloldali elit képes egyáltalán a változásra?
– Több képesség van bennünk, mint amennyi kifelé látszik. Ám nem mindenki ül a helyén. Ebben is rendet kellene tenni. A feltáratlan lehetőségek belülről jól látszanak. Hogy lesz-e ebből jó teljesítmény, erre nincs garancia. De dolgozunk rajta. A helyi építkezés, a lokális ügyek felkutatása nem kevés időt és erőt vesz igénybe. Jó esély van arra, hogy új típusú üzenet szülessen, érzelem, amivel hitet lehet adni az embereknek.